Zamknij

Krzywa cukrowa - dlaczego to badanie jest tak ważne? Norma, wyniki, interpretacja

15.04.2019
Aktualizacja: 22.12.2020 10:05
Kobieta w ciąży jest przed badaniem krzywej cukrzycowej.
fot. Shutterstock

Krzywa cukrowa to specjalistyczne badanie, które wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia cukrzycy. Koniecznie sprawdź, jakie są wskazania do wykonania krzywej cukrowej i jak poprawnie przygotować się do tego badania.

Krzywa cukrowa inaczej nazywana także doustnym testem obciążenia glukozą, testem OGTT, czy krzywą glikemiczną to obowiązkowe badanie, które wykonuje się w ciąży. Przeprowadza się je także przy podejrzeniu cukrzycy ciążowej oraz cukrzycy typu II. To badanie polega na trzykrotnym pobraniu krwi i jest dość czasochłonne. Pierwsze wykonywane jest na czczo, kolejne po godzinie od momentu wypicia roztworu z glukozą, a trzecie pobranie odbywa się po dwóch godzinach. Warto też dodać, że w trakcie badanie nie można się nadwyrężać fizycznie, gdyż może to sfałszować wyniki. Aby się nie nudzić, koniecznie zabierz ze sobą książkę, gazetę lub odtwarzacz muzyki.

Zobacz także:  USG w ciąży - koniecznie sprawdź, kiedy należy je wykonywać i dlaczego jest tak ważne!

Krzywa cukrowa norma

Normy krzywej cukrowej wynoszą:

  • Poziom cukru na czczo – mniej niż 92 mg/dl (5,6 mmol/l).
  • Poziom cukru po godzinie od momentu wykonania testu – poniżej 180 mg/dl (10 mmol/l).
  • Poziom cukru po dwóch godzinach od momentu wykonania testu – poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Krzywa cukrowa wyniki – interpretacja

Prawidłowy wynik krzywej cukrowej jest wtedy, kiedy po 120 minutach od momentu wypicia roztworu poziom cukru nie jest wyższy niż 140 mg/dl. Oznacza to, że trzustka funkcjonuje prawidłowo – organizm poradził sobie z podaną dawką glukozy.

Cukrzyca diagnozowana jest wtedy, gdy poziom glukozy po dwóch godzinach jest równy lub wyższy 200 mg/dl. Natomiast na stan przedcukrzycowy mogą wskazywać podwyższone poziomy glikemii na czczo, a także po 120 minutach. Mowa o:

  • Poziom cukru na czczo 100-125 mg/dl.
  • Poziom cukru po dwóch godzinach od spożycia roztworu: 140-199 mg/dl.

Krzywa cukrowa – wskazania do wykonania badania

Badanie krzywej cukrowej jest obowiązkowe dla kobiet w ciąży. Przeprowadzane jest w celu sprawdzenia, czy u przyszłej mamy nie rozwija się cukrzyca ciążowa. Wykonuje się je także u osób, u których poziom cukru we krwi jest lekko podwyższony lub w normie, jednak lekarz podejrzewa rozwój cukrzycy.

Krzywa cukrowa w ciąży

Test obciążenia glukozą w ciąży jest badaniem przesiewowym. Ma ono na celu wykluczenie lub potwierdzenie cukrzycy ciążowej. Warto wspomnieć, że ta dolegliwość może rozwinąć się także u kobiet, u których nigdy wcześniej nie odnotowano nieprawidłowości w poziomie glukozy we krwi.

Badanie krzywej cukrowej jest obowiązkowe i każda przyszła mama powinna go wykonać między 24. a 28. tygodniem ciąży.

Test obciążenia glukozą powinny wykonać także ciężarne, u których pojawiły się niepokojące objawy, które mogły by wskazywać na rozwój cukrzycy ciążowej. Mowa o:

  • Wzmożonym pragnieniu,
  • Narastającym zmęczeniu,
  • Częstym oddawaniem moczu.

W większości przypadków objawy cukrzycy ciążowej są ciężkie do rozpoznania, gdyż bardzo często mylone są z objawami ciąży.

Kto jest najbardziej narażony na cukrzyce ciążową?

Na cukrzyce ciążową najbardziej narażone są kobiety, u którzy ta dolegliwość wystąpiła już w rodzinie, miały problemy z nadwagą przed ciążą lub cukrzyca ciążowa wystąpiła w poprzedniej ciąży. Inne czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju tej dolegliwości to także: wiek powyżej 35 roku zycua, stwierdzenie obecności glukozy w moczu, większa objętość płynu owodniowego, problemy położnicze w poprzedniej ciążach, urodzenie dziecka w poprzedniej ciąży, które ważyło więcej niż cztery kilogramy.

Krzywa cukrowa w ciąży – dlaczego to badanie jest tak ważne?

To badanie jest bardzo ważne, gdyż umożliwia rozpoznanie cukrzycy u ciężarnych. Jest to niezwykle istotne, gdyż skuteczne leczenie niweluje ryzyko pojawienia się ewentualnych powikłań zarówno u matki jak i płodu.

Nadmiar glukozy może spowodować, że dziecko osiągnie zbyt dużą masę urodzeniową (powyżej czterech kilogramów. Znacząco utrudnia to naturalny poród lub nawet całkowicie go uniemożliwia.

Inne powikłania cukrzycy ciążowej to także zwiększona produkcja moczu u maleństwa. W efekcie zwiększa to objętość wód płodowych i powoduje ryzyko przedwczesnego porodu przez nadmierne rozciąganie się macicy.

Zobacz także:  Cholestaza ciążowa to choroba wątroby, która jest poważnym zagrożeniem dla płodu

Badanie krzywej cukrowej – jak się przygotować?

Test obciążenia glukozą zawsze powinien być wykonywany na czczo. Od ostatniego posiłku powinno minąć minimum osiem godzin. Dzień przed wykonaniem krzywej cukrowej należy ograniczyć nie tylko spożywanie słodyczy, ale także tłustych potraw. Osoby przed badaniem nie powinny jednak ograniczać spożywanych węglowodanów w diecie. Oznacza to, aby przed badaniem spożywać posiłki, tak jak zawsze – bez stosowania restrykcyjnych ograniczeń.

Przed wykonaniem badania (około 24 godzin) nie można palić papierosów, spożywać alkoholu, a także podejmować wzmożony wysiłek fizyczny. W przeciwnym wypadu wynik nie jest miarodajny.

Warto także pamiętać, że na nieprawidłowe wyniki badań mogą wpływać także inne szybiki. Mowa o wszelkiego rodzaju infekcjach (także przeziębieniu) oraz niektóre leki. Przed wykonaniem badania krzywej cukrowej koniecznie należy odstawić na 3 dni: doustne środki antykoncepcyjne, sterydy, leki moczopędne. Wcześniej należy to skonsultować z lekarzem. Wynik badania może także sfałszować silny stres, który doprowadza do uwalniania się dodatkowej glukozy do krwi.

Oprócz spożywania posiłków, alkoholu na 8 do 14 godzin przed wykonaniem badania nie można wypić także mocnej herbaty oraz kawy. Przed wykonaniem krzywej cukrowej można wypić niegazowaną wodę.

Przebieg badania krzywej cukrowej

Przed badaniem upewnij się, czy w punkcie, w którym będzie ono przeprowadzane jest podawana pacjentowi glukoza, czy należy ją kupić samodzielnie. 75 gramowy roztwór można zakupić w każdej aptece bez recepty. Należy także mieć ze sobą butelkę małej wody i kubek. Glukoza jest rozpuszczana przez osobę wykonującą badanie (najczęściej jest to pielęgniarka) w 300 mililitrach wody.

Następnie pielęgniarka wykonuje pierwsze oznaczenie poziomu cukru (wykonuje się je jeszcze przed spożyciem roztworu z glukozy). Po pobraniu pierwszej próbki krwi, pacjent musi wypić przygotowany roztwór. Nie można go wypić jednym haustem – należy to robić małymi łyczkami, najlepiej w przeciągu pięciu minut.

Po wypiciu roztworu pacjent musi czekać w poradni na drugie pobranie krwi – odbywa się ono dokładnie po godzinie. Do momentu pobrania ostatniej próbki krwi (2 godziny od momentu spożycia roztworu), pacjent nie powinien obciążać organizmu. Po około 2 godzinach można opuścić przychodnię. Zazwyczaj wyniki badań można odebrać już na drugi dzień.

Badanie krzywej cukrowej jest całkowicie bezpiecznie. Nie powoduje także powikłań i efektów ubocznych u osób, od której pobierana jest próbka krwi do badań.

Zobacz także:  Chłopczyk czy dziewczynka? Na to pytanie odpowie ci chiński kalendarz płci

 

Młoda matka przytula swoją córkę.
Rozwiąż quiz

Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?

Młoda matka przytula swoją córkę.