Zamknij

Krwawienie w ciąży - o czym może świadczyć?

23.04.2019
Aktualizacja: 22.12.2020 09:55
Kobieta ciężarna jest w trakcie badania.
fot. Shutterstock

Krwawienie w ciąży to niepokojący objaw, który powoduje panikę u wielu przyszłych mam. Koniecznie sprawdź, jakie mogą być przyczyny krwawienia w ciąży!

Krwawienia w ciąży nie zawsze jest groźne. Nie warto od razu wpadać w panikę! W większości przypadków, krwawienie nie wpływa na dalszy rozwój ciąży. Nie oznacza to jednak, że ta dolegliwość może być zbagatelizowana. Krwawienie w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem.  

Zobacz także: Ból żołądka w ciąży - jakie są przyczyny i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Krwawienie w ciąży  - I trymestr

Do krwawienia w ciąży najczęściej dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży. Za jego pojawienie się może odpowiadać wiele przyczyn. Są to między innymi:

  • Zagnieżdżenie się zarodka

Za pojawienie się krwawienia może odpowiadać zagnieżdżenie się zarodka. Proces ten odbywa się zaraz po zapłodnieniu. W tym czasie zarodek znajduje sobie bezpieczne miejsce na najbliższe dziewięć miesięcy. Warto dodać, że u wielu kobiet, ten proces przebiega całkowicie bezobjawowo. Tylko u niektórych dochodzi do krwawienia w tym czasie.  Należy także dodać, że nie ma ono wpływu na dalszy rozwój ciąży.

  • Miesiączka

Krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży może pojawić się w dniach, w których powinna się pojawić miesiączka, gdyby nie odmienny stan kobiety. Krwawienie w takich przypadkach nie jest zbyt obfite i nie ma wpływu na rozwój ciąży.

  • Choroby szyjki macicy

Krwawienie w ciąży może być także spowodowane dolegliwościami ze strony szyjki macicy. Mowa o polipach lub nadżerkach. W większości przypadków krwawienie jest niewielkie i nie zagraża życiu matki oraz dziecka.

  • Zaburzenia hormonalne

Krwawienia mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Najczęściej u kobiet ciężarnych dochodzi do niedoboru progesteronu. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań i ewentualne dalsze leczenie w celu podtrzymania ciąży.

  • Zaśniad groniasty

Jest to przerost tkanek, który nie pozwala na wykształcenia się łożyska. Uniemożliwia to także rozwój zarodka. W takim przypadkach, konieczna jest hospitalizacja, wyłyżeczkowanie jamy macicy i dalsza opieka medyczna przez około rok czasu. Tego typu powikłania zdarzają się stosunkowo bardzo rzadko.

  • Ciąża pozamaciczna

Do ciąży pozamacicznej dochodzi wtedy, kiedy zarodek zagnieździ się poza obrębem macicy. Oprócz krwawienia, ciąża pozamaciczna objawia się bólem brzucha, osłabieniem, zasłabnięciem lub omdleniem. Należy wspomnieć, że taki stan zagraża nie tylko zdrowiu, ale także życiu kobiety. Powinna być ona jak najszybciej przewieziona do lekarza.

  • Poronienie

Krwawienie może być także spowodowane poronieniem. Ten stan należy podejrzewać wtedy, kiedy krwawienie jest bardzo obfite (mniej więcej jak miesiączka lub bardziej) i długotrwałe. Inne symptomy, które wskazują na poronienie to silne i bolesne skurcz brzucha, ucisk w podbrzuszu, ogólne złe samopoczucie. Przy pojawieniu się tych dolegliwości, jak najszybciej należy zgłosić się do szpitala.

Zobacz także: Wypadanie macicy - to problem, który dotyczy nie tylko kobiet w ciąży

Krwawienia w ciąży – II i III trymestr

Krwawienia w drugim trymestrze ciąży pojawiają się bardzo rzadko. W większości przypadków są niegroźne. Najczęściej spowodowane są dolegliwościami ze strony szyjki macicy, np. nadżerką. Mogą też sygnalizować problem z łożyskiem. Przy wystąpieniu silnych krwawień w drugim trymestrze ciąży należy zgłosić się do szpitala.

W trzecim trymestrze ciąży, do krwawień dochodzi częściej niż w drugim. Przyczyny takiego stanu to między innymi:

  • Odejście czopu śluzowego

Dochodzi do niego zazwyczaj kilka dni przed porodem. Bardzo często śluz jest podbarwiony krwią. Tego typu krwawienie jest całkowicie niegroźne.

  • Przedwczesne odklejenie łożyska

Do przedwczesnego odklejenia łożyska dochodzi najczęściej na wskutek nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepnięcia krwi u przyszłej mamy lub urazu brzucha. Ten stan objawia się między innymi krwawieniem oraz bólem brzucha. To schorzenie wymaga wizyty w szpitalu.

  • Łożysko przodujące

Krwawienie w trzeci trymestrze ciąży może być spowodowane łożyskiem przodującym. Oznacza to, że łożysko umiejscowiło się w dolnej części macicy. To powikłanie ciążowe wymaga wzmożonej czujności lekarza. Objawia się ono krwawieniami i plamienia w ciąży.

Zobacz także: Gojnik - to ziele cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet w ciąży. Sprawdź dlaczego! 

 

Młoda matka przytula swoją córkę.
Rozwiąż quiz

Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?

Młoda matka przytula swoją córkę.