Zamknij

Koronawirus może infekować łożysko i się w nim namnażać [wyniki badania]

05.11.2021 17:57

Wirus SARS-CoV-2 może infekować ludzkie łożysko i się w nim namnażać, co wskazuje na zagrożenie dla matki i dziecka — do takich wniosków doszli naukowcy badający SARS-CoV-2.

Kobieta w ciąży
fot. Shutterstock

Podczas trwającej pandemii COVID-19 opisano ciężkie przypadki zakażeń matki i noworodka oraz patologiczne zmiany łożyska. Dla kobiet w ciąży prawdopodobieństwo zakażenia okazało się o 70 proc. większe w porównaniu z ogólną populacją w tym samym wieku. Nadal jednak nie było jasne, jak zachowuje się wówczas wirus SARS-CoV-2.

Naukowcy ze szwajcarskiego uniwersytetu w Bernie i szpitala w Lozannie postanowili to sprawdzić, oceniając infekcję SARS-CoV-2 na styku matka-płód za pomocą precyzyjnych wycinków (PCS) ludzkiego łożyska.

Wyniki badania opublikowano w piśmie "Cell Reports Medicine".

Koronawirus może infekować łożysko i się w nim namnażać

W badaniach wykazano, że ekspozycja fragmentów łożyska na wirusa SARS-CoV-2 prowadzi do pełnego cyklu replikacji z uwolnieniem zakaźnego wirusa. Ponadto podatność tkanki łożyska na replikację SARS-CoV-2 ma związek z poziomem ekspresji receptora ACE2. Białka i/lub RNA wirusa są wykrywane w syncytiotrofoblastach (tworzących wewnętrzną warstwę łożyska), cytotrofoblastach (położonych głębiej), zrębie kosmków i prawdopodobnie komórkach Hofbauera (to rodzaj makrofagów, czyli komórek odpornościowych pochłaniających mikroorganizmy).

Wyniki wykazują na zdolność SARS-CoV-2 do infekcji i rozprzestrzeniania się w ludzkim łożysku, co zdaniem autorów badania, stanowi podstawę do dalszych badań biologii SARS-CoV-2 na styku matka-płód.

- W łożysku można szybko wytworzyć tysiące zakaźnych cząstek wirusowych. Ponadto zaobserwowaliśmy, że ekspresja receptora SARS-CoV-2 w łożysku jest bardzo zmienna i specyficzna dla każdej ciąży, co może wyjaśniać, dlaczego wirus czasami przechodzi do płodu — powiedział dr Marco Alves z Instytutu Wirusologii i Immunologii (IVI) w Bernie w oświadczeniu dla Federalnego Departamentu Spraw Wewnętrznych.

Według danych, które przedstawił David Baud, ordynator oddziału położniczego w Centre hospitalier universitaire vaudois (CHUV) w Lozannie, w przypadku zakażonej wirusem SARS-CoV-2 matki:

  • ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i przyjęcia na oddział intensywnej opieki medycznej jest zwiększone o 5 do 10 proc.,
  • ryzyko przedwczesnego porodu wzrasta 2-3 krotnie,
  • ryzyko śmierci płodu w macicy wzrasta dwa do trzech razy.

W rezultacie kobiety w ciąży i ich płody są uważane za szczególnie narażone na koronawirusa, dlatego eksperci zalecają szczepienie ciężarnych. 

Źródło: PAP/Paweł Wernicki