Koronawirus a ciąża i poród: co trzeba wiedzieć?

05.03.2020 13:23
Koronawirus a ciąża i poród
fot. Shutterstock

Co kobiety ciężarne powinny wiedzieć o koronawirusie? Jak dotąd ryzyko zakażenia wydaje się nie większe niż u kogokolwiek innego, ale badania są ograniczone i dotyczą tylko późnego etapu ciąży. Sprawdź, co udało się ustalić naukowcom. Czy ciężarna może zarazić płód koronawirusem? Czy dziecko po porodzie może zarazić się koronawirusem od matki?

Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na infekcje dróg oddechowych i po zakażeniu mogą poważnie zachorować, co z kolei może mieć konsekwencje zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Jak zatem wygląda sytuacja ciężarnych w przypadku ryzyka zakażenia koronawirusem z Wuhan?

Niestety, informacje, które udało się zgromadzić do tej pory, są mało precyzyjne, ale wydaje się, że ciężarne nie są bardziej narażone na ciężkie objawy koronawirusa, niż inni ludzie.

Koronawirus a ciąża: zarażenie dziecka w ciąży

Naukowcom udało się przeanalizować sytuację 147 ciężarnych kobiet, z których tylko 8 proc. miało ciężką postać choroby, a 1 proc. z nich był w stanie krytycznym - można przeczytać w raporcie opublikowanym przez WHO.

Jest jednak za wcześnie, by poznać dokładnie długofalową sytuację dzieci, które urodziły się z ciąż dziewięciu badanych kobiet. Wiadomo natomiast, że niemowlęta urodzone przez kobiety z infekcją SARS-Cov-2 wydawały się wolne od wirusa i ogólnie zdrowe. Wszystkie te kobiety urodziły dzieci przez cesarskie cięcie, by zminimalizować ryzyko narażenia noworodków na wirusa. Badania prowadził dr Wei Zhang, epidemiolog z uniwersytetu Northwestern. Wyniki opublikowano w The Lancet.

Po porodach współpracownicy dr Zhanga badali krew pępowinową, wymazy z gardeł niemowląt, mleko matek i płyn owodniowy - nie znaleźli jednak żadnych dowodów na obecność wirusa u dzieci.

Nie ma dowodów na zakażenia pionowe, czyli transmisję wirusa przez łożysko i zakażenie płodu u ciężarnej. Warto jednak wiedzieć, że badania mają ograniczony zasięg. Wciąż nie wiadomo, jak wygląda sytuacja na wczesnych etapach ciąży.

Kobiety w ciąży powinny stosować takie same środki ostrożności jak wszyscy inni. Powinny również powiadomić swoich lekarzy prowadzących o wystąpieniu jakichkolwiek objawów mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem.

Ważne

Koronawirus w ciąży a poronienie

Każda infekcja i każda choroba, która rozwinie się u ciężarnej, może skończyć się poronieniem lub przedwczesnym zakończeniem ciąży. Wszystko zależy od przebiegu zakażenia i ewentualnych powikłań. Jednak w przypadku koronawirusa z Wuhan nie ma danych, które potwierdzałyby, że w wyniku zakażenia może dojść do poronienia.

ZOBACZ: Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? 10 przykazań WHO

Koronawirus a poród: zarażenia dziecka po porodzie

Chociaż nie ma dowodów na to, że zakażona koronawirusem ciężarna może zarazić dziecko w czasie ciąży, to po porodzie noworodek może zostać zakażony przez matkę lub inne osoby zainfekowane, ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się głównie poprzez bliski kontakt z zarażoną osobą, poprzez kontakt z jej wydzielinami z nosa i ust - w tym kontakt z kropelkami śliny uwalnianej z ust podczas mówienia, wydychania powietrza, kaszlu i kichania.

Dlatego Centers for Disease Control and Prevention (CDC to agencja rządowa Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej) zaleca, by kobiety, u których w ciąży wykryto zakażenie koronawirusem i urodziły dziecko, były oddzielone od noworodków, dopóki nie zostanie potwierdzone, że już nie zarażają. 

Takich wytycznych nie ma jednak w Polsce, ponieważ u żadnej ciężarnej i u żadnej kobiety po porodzie nie potwierdzono zakażenia wirusem SARS-Cov-2 ani choroby COVID-19. Wszystkie ciężarne, które mają podejrzenie, że mogą mieć objawy zakażenia koronawirusem, powinny się kontaktować z lekarzem prowadzącym ciążę lub zadzwonić na bezpłatną infolinię NFZ. Pod numerem 800 190 590 uzyskać można wszystkie informacje na temat koronawirusa w Polsce.

Źródło: nytimes.com; cdc.gov