Zamknij

Ciężarne przechodzą COVID-19 bezobjawowo, ale ich dzieci mogą umrzeć

26.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 15:32
Ciąża a COVID-19
fot. Shutterstock

Jak przechodzą COVID-19 kobiety w ciąży? Czy zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może być niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka? Portugalscy naukowcy opublikowali najnowsze ustalenia w tej sprawie.

Kobiety w ciąży zarażone koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzą infekcję COVID-19 bezobjawowo. Tylko u niektórych z nich może pojawić się gorączka lub kaszel. Rzadko też dochodzi do zakażenia płodu przez zainfekowaną tym patogenem matkę (na całym świecie odnotowano zaledwie 10 takich przypadków). Jednak gdy dojdzie do takiego zarażenia powikłania mogą być bardzo groźne.

Świadczy o tym opisywany przez portugalskie media przypadek narodzin pierwszego dziecka zarażonego koronawirusem. Dziecko przyszło na świat w 34. tygodniu ciąży. Okazało się, że okresie prenatalnym zostało zarażone tym patogenem i to właśnie było przyczyną jego przedwczesnych narodzin. Jego stan zdrowia był bardzo ciężki – maluszek miał ciężkie objawy COVID-19, m.in. zapalenie płuc i ogromne problemy z oddychaniem. Mimo prób ratowania, dziecko zmarło. Sekcja zwłok potwierdziła, że bezpośrednią przyczyną śmierci był COVID-19.
Ekipa medyczna ze szpitala Amadora-Sintra wyjaśniła, że matka niemowlęcia była zakażona wirusem SARS-CoV-2, ale nie występowały u niej objawy typowe dla tej choroby, takie jak kaszel czy gorączka. Tak jak u niemal wszystkich chorych ciężarnych.

– Podobne zjawisko zachodzi u większości zakażonych koronawirusem kobiet w wieku płodnym (...). Część z nich to nosicielki wirusa, ale nie pojawiły się u nich objawy COVID-19. Zakażenie nie ma większego wpływu na przebieg ciąży, sam poród i stan zdrowia niemowlęcia – napisali w artykule podsumowującym wyniki badań badacze z Akademickiego Ośrodka Szpitalnego Północnej Lizbony (CHULN). Tekst został opublikowany w "Journal of Maternal-Fetal & Neonatal".

Źródło: PAP