Zamknij

Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dziecko. To ''prawdziwy cud''

18.02.2021 12:45
Noworodek
fot. Shutterstock

Kobieta, która urodziła się bez macicy, otrzymała ten narząd od własnej matki. Po dwóch latach od przeszczepu urodziła córkę. Dziewczynka już nazywana jest przez media ''medycznym cudem''. 

Kobieta z Francji, której dwa lata temu przeszczepiono macicę urodziła dziecko - zdrową dziewczynkę. Dziecko waży 1,8 kg i czuje się dobrze.

Dziewczynka jest ''dumą medycyny francuskiej''

Dwa lata temu Francuzce przeszczepiono macicę. Dawczynią była 57-letnia matka kobiety, czyli babcia nowo narodzonego dziecka. Przeszczep został przeprowadzony w ramach projektu badawczego, który rozpoczął 15 lat temu prof. Jean-Marc Ayoubi. Francuski ginekolog wykonuje przeszczepy macicy kobietom cierpiącym na zespół Mayera-Rokitansky’ego-Kustera-Hausera (MRKH), czyli urodzonym bez tego narządu.

- To zwieńczenie niezwykłej podróży, która rozpoczęła się prawie 15 lat temu – ocenił w środę kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego i medycyny reprodukcyjnej prof. Jean-Marc Ayoubi, stojący na czele dwudziestoosobowego zespołu ginekologów, pediatrów i biologów zajmujących się przeszczepami.

Zdaniem zespołu lekarzy szpitala im. gen. Ferdinanda Focha w Suresnes pod Paryżem, który dokonał przeszczepu, jest to "prawdziwy cud". Dziewczynka o imieniu Micha jest "dumą medycyny francuskiej" – komentują francuskie media. W szpitalu Focha planowane już są kolejne tego typu przeszczepy.

Prof. Ayoubi powiedział w wywiadzie, że trzy tygodnie po przeszczepie macicy pacjentka miała już pierwszą miesiączkę. Przez 12 miesięcy miała menstruacje normalnie bez żadnego leczenia. Kobieta, zdaniem lekarzy, może urodzić kolejne dzieci.

Źródło: PAP