Zamknij

Doula to przewodniczka, która czuwa nad kobietą w okresie okołoporodowym

01.06.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 21:02
Doula służy wsparciem i fachową poradą kobiecie ciężarnej
fot. Shutterstock

Doula to przewodniczka ciężarnej wspierająca kobietę emocjonalnie i fizycznie i służąca jej radą w okresie okołoporodowym. Doula nie jest położną, choć położna może być doulą. Zadaniem douli jest przekazywanie własnego doświadczenia, informowanie i pomoc w przygotowaniach do macierzyństwa i samym porodzie. Dowiedz się, na czym polega funkcja douli. 

Doula (z greckiego „kobieta, która służy”) to opiekunka kobiety ciężarnej. Nie jest to jednak zwykła koleżeńska pomoc. Doula służy w profesjonalny sposób, wspiera ciężarną fizycznie i psychicznie, służy radą i własnym doświadczeniem. Jej celem jest przeprowadzenie ciężarnej przez okres ciąży, towarzyszenie jej i wspieranie w czasie porodu. 

Funkcja douli nie jest niczym nowym. Przez wieki kobiety wspierały się i pomagały sobie przejść przez okres ciąży i poród. Wsparcie innych kobiet w czasie ciąży było przez setki lat całkowicie naturalne. Bardziej doświadczone w macierzyństwie kobiety pomagały innym zmagać się trudnościami, były swojego rodzaju przewodniczkami.

Obecnie, gdy porody domowe mają miejsce znacznie rzadziej, a najczęściej do rozwiązania ciąży dochodzi na sali porodowej w obecności personelu szpitalnego, doula pełni rolę takiej duchowej i fizycznej przewodniczki. 

Zobacz także

Na czym polega praca Douli?

Według definicji Stowarzyszenia DOULA w Polsce, doula to asystentka kobiety w czasie okołoporodowym. Udziela kobiecie oraz jej rodzinie wsparcia emocjonalnego, informacyjnego i fizycznego – zapewnia ciągłość opieki w ciąży, w czasie porodu i w okresie połogu. 

Do zadań douli należy zapoznawanie kobiety z dostępnymi opcjami opieki okołoporodowej, umożliwiające jej podjęcie decyzji odpowiedniej do sytuacji osobistej i potrzeb. Doula wspiera ciężarną radą i udziela niezbędnych informacji. Jest również oparciem emocjonalnym oraz fizycznym, np. masując plecy ciężarnej i podpowiadając, jakie ćwiczenia wykonywać, by czuć się lepiej i komfortowo przejść przez okres ciąży. 

W czasie porodu doula pomaga kobiecie radzić sobie ze skurczami, jest blisko i jest z nią w fizycznym kontakcie. Dotyka i trzyma za rękę, by dodać otuchy. Ociera pot z czoła, chwali i zachęca rodzącą do działania. Gdy jest taka potrzeba, oddycha razem z rodzącą i wydaje z nią dźwięki. 

Co niezwykle ważne, obecność douli w życiu kobiety i jej dziecka nie kończy się na porodzie. Doula służy pomocą i radą również w czasie połogu, czyli trudnym dla wielu kobiet okresie tuż po porodzie. Doula czuwa nie tylko nad noworodkiem, ale także nad świeżo upieczoną mamą. Pomaga jej się umyć, pamięta o posiłkach. Jest zawsze w pogotowiu, by odpowiadać na pytania młodych rodziców.

Chcesz korzystać z pomocy i wsparcia douli? Wejdź na doula.org.pl i wyszukaj doule, które są aktywne w Twoim mieście.

Czym różni się doula od położnej?

Doula nie ma zazwyczaj wykształcenia medycznego, jest natomiast doświadczona w macierzyństwie. Powinna mieć za sobą kurs przygotowujący ją do roli douli, nie może natomiast zastąpić położnej, ponieważ jej kształcenie trwa znacznie krócej niż kształcenie położnej, obejmuje również nieco inny zakres opieki nad ciężarną. Warto zatem wiedzieć, że położna może pełnić funkcję douli – chociażby w czasie porodu, natomiast doula nie może zastąpić położnej. 

Zobacz także

Źródło:  doula.org.pl; rodzicpoludzku.pl; blog.zapytajpolozna.pl; dobradoula.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk