Zamknij

Czy mamy karmiące piersią i w ciąży mogą się szczepić na grypę i COVID-19?

20.10.2021
Aktualizacja: 20.10.2021 11:20

Choć szczepienie przeciwko COVID-19 trwają już od jakiegoś czasu, wciąż rodzą się nowe pytania. Czy mamy karmiące piersią mogą się szczepić? A co ze szczepieniami przeciwko grypie u kobiet w ciąży? Na te pytania odpowiadał lekarz Łukasz Durajski, który był gościem Michała Dzienyńskiego w programie „W waszej sprawie” w Radiu ZET.

Szczepienia mam karmiących i w ciąży
fot. Shutterstock

Doktor Łukasz Durajski odpowiadał na pytania słuchaczek Radia ZET, które miały wątpliwości, co do szczepień przeciwko COVID1-9 i grypie. Jedna z nich jest świeżo upieczoną mamą karmiącą piersią, druga jest w ciąży. Słuchaczki chciały wiedzieć, czy mogą zaszczepić się przeciwko grypie, ale też przeciw COVID-19. Okazuje się, że odpowiedź jest dość prosta – dr Łukasz Durajski z Centrum Zdrowia Dziecka, członek Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rozwiał ich wątpliwości.

Czy mama karmiąca piersią może przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by mama karmiąca piersią przyjęła szczepionkę przeciwko COVID-19. Doktor Durajski zapewnia, że to absolutnie bezpieczne, a korzyści odnosi i dziecko, i karmiąca mama.

– W przypadku szczepienia kobiet karmiących piersią od samego początku mieliśmy najmniej wątpliwości. Zaszczepienie się przez karmiącą mamę nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla dziecka. Jej sytuacja jest o tyle dobra, że nie musi się w ogóle zastanawiać nad wpływem szczepionki na organizm dziecka, bo szczepionkę dostaje tylko ona. Dziecko natomiast z mlekiem mamy otrzymuje przeciwciała – wyjaśnia lekarz i dodaje: – Nie ma żadnego powodu, by zastanawiać się nad przyjęciem szczepionki.

Podobnie jest ze szczepieniem na grypę – karmiąca mama może również bez obaw zaszczepić się przeciwko tej chorobie.

Czy podczas ciąży można zaszczepić się na grypę?

Okazuje się, że nie ma też żadnych przeciwwskazań, by szczepionkę przeciwko grypie przyjmowały kobiety w ciąży. Zresztą to tylko jedna z trzech szczepionek zalecanych podczas ciąży. Dwie kolejne to szczepionka przeciwko krztuścowi i COVID-19.

– Poza szczepionką covidową, która została teraz dołączona do listy, kobietom w ciąży zaleca się przyjęcie jeszcze dwóch innych szczepionek: przeciwko grypie i przeciwko krztuścowi. To szczepionki, które są absolutnie rekomendowane od wielu, wielu lat – zachęca do szczepień dr Durajski.

Dodajmy, że szczepienie przeciwko COVID-19 w ciąży jest bezpieczne i zalecane, ponieważ badania naukowe dowiodły, że kobiety w ciąży mogą bardzo dramatycznie przechodzić COVID-19. Może się to tragicznie skończyć nie tylko dla nich samych, ale również dla ich nienarodzonych dzieci.

Czy szczepienia podczas ciąży i karmienia piersią są bezpieczne?

Dr Durajski jeszcze raz zapewnił, że szczepienia – zarówno na grypę, jak i na COVID-19 – są bezpieczne dla mam w ciąży i karmiących oraz dla ich dzieci.

– W przypadku mam karmiących piersią nie ma żadnych wątpliwości, że szczepienia są bezpieczne. To jest korzyść dla dziecka, które dostaje w bonusie przeciwciała w mleku mamy. Zachęcam również do szczepień mamy w ciąży, zwłaszcza że szczepionki są rekomendowane dla nich,a te na grypę i krztusiec stosowane od wielu lat – zapewnia lekarz.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Posłuchaj podcastu