Karmienie butelką może wpływać na leworęczność dziecka

09.01.2019 15:49
Karmienie butelką może wpływać na leworęczność
fot. Shutterstock

U dzieci karmionych piersią przez okres miniumum sześciu miesięcy rzadziej występuje leworęczność – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w Seattle, wznawiając dyskusję na temat procesu powstawania preferencji ręki.

Lekarze i genetycy od lat głowią się nad mechanizmem powstawania leworęczności. Gdy wydawało się, że sprawa jest wyjaśniona, naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oficjalnie ogłosili, że preferencja ręki jest uwarunkowana genetycznie, gruchnęła wiadomość zza oceanu: u dzieci karmionych piersią rzadziej występuje leworęczność.

Wpływ genów na leworęczność

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i St. Andrews w Anglii oraz Instytutu Maksa Plancka w holenderskim Nijmegen przebadali geny 3300 ochotników pod kątem związku mutacji genetycznych z preferencją prawej i lewej ręki.

Okazało się, że jeden z genów – PCSK6 – był najsilniej skorelowany z prawo- i leworęcznością. Uszkodzenie tego genu u myszy laboratoryjnych skutkowało pojawianiem się asymetrii lewostronnej, m.in. wykształcaniem organów po niewłaściwej stronie ciała. Uznano, że za mechanizm powstawania leworęczności odpowiadają różne mutacje genów, a wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma PLOS Genetics.

I sprawa w zasadzie byłaby załatwiona, gdyby nie najnowsze doniesienia zza oceanu.

Karmienie piersią optymalizuje proces wykształcania się w mózgu preferencji ręki

prof. Philippe Hujoel

Karmienie piersią i karmienie butelką

Badacze z Uniwersytetu Waszyngtona w Seattle przeanalizowali historię medyczną ponad 60 tys. matek i niemowląt z pięciu krajów. Okazało się, że karmienie piersią powyżej sześciu miesięcy zmniejszało prawdopodobieństwo wykształcenia się leworęczności z 13 do 10 procent.

Prof. Philippe Hujoel z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego, autor badania, podkreśla, że karmienie piersią nie przesądza o tym, że dziecko będzie praworęczne. Preferencja ręki jest określana na wczesnym etapie życia płodowego i przynajmniej częściowo kontrolowana jest przez genetykę. Badania rzucają jednak nowe światło na czas, w którym kształtuje się lateralizacja, czyli asymetria czynnościowa ludzkiego ciała.

„Uważamy, że karmienie piersią optymalizuje proces wykształcania się w mózgu preferencji ręki. To ważne, ponieważ to kolejny dowód na to, że karmienie piersią powinno trwać sześć-dziewięć miesięcy" – tłumaczył prof. Philippe Hujoel na łamach Laterality: Asymmetries of Body, Brain and Cognition.

Sposób karmienia nie determinuje preferencji ręki, ale może wpływać na proces jego kształtowania się. Jak wyliczyli naukowcy, jeden na pięć przypadków leworęczności u dzieci karmionych butelką można przypisać brakowi karmienia piersią przez ponad sześć miesięcy.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: newscientist.commedicalxpress.comdailymail.co.uk

-------------------------------- 

zdrowie.radiozet.pl/ka