Zamknij

Kangurowanie noworodka to bliski kontakt i głęboka więź. Na czym polega?

22.11.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 15:53

Kangurowanie noworodka to metoda opieki nad maluchem, która zakłada, że po porodzie dziecko powinno być przytulane gołą skórą do nagiej skóry matki lub ojca. Kangurowanie ma na celu uspokojenie dziecka, ukształtowanie głębszej więzi, ma również udowodnione naukowo korzyści zdrowotne. Uważa się, że kangurowane maluchy są spokojniejsze, mniej płaczą, a przytulone do ciała mamy zapadają w głębszy sen. Sprawdź, na czym polega kangurowanie.

Kangurowanie noworodka
fot. Shutterstock

Kangurowanie (KMC – Kangaroo Mother Care) to metoda opieki nad noworodkiem polegająca na zachowaniu bliskiego kontaktu dziecka z rodzicem, gdy niemowlę dotyka gołą skórą nagiej skóry matki lub ojca. 

Kangurowanie jest najczęściej stosowane jako metoda opieki nad wcześniakami lub chorymi dziećmi, które leżą na oddziale intensywnej terapii noworodka. Jednak korzyści z kontaktu skóry matki z dzieckiem mają także dzieci donoszone.

KCM zapoczątkował pediatra i neonatolog Nils Bergman w 1978 r. w Bogocie. Wpadł on na pomysł, by noworodki po urodzeniu kłaść na piersiach matek, co wpłynęło ostatecznie na zmniejszenie się umieralności dzieci. Później wiele krajów wprowadziło ten rodzaj metody jako standard opieki. Wiele badań potwierdziło dobroczynny wpływ kangurowania na zdrowie psychiczne oraz fizyczne dziecka i komfort rodziców.

Co daje kangurowanie?

Kangurowanie, czyli dotyk skór-skóra pozwala nie tylko na nawiązanie głębokiej więzi z dzieckiem. Wywołuje także zmiany fizjologiczne w układzie krążeniowo–oddechowym: akcja serca i częstość oddechów się stabilizuje, temperatura ciała wzrasta, redukuje się również poziom stresu, który powoduje oddzielenie dziecka od rodziców.

Z obserwacji lekarzy wynika także, że dzieci kangurowane rzadziej płaczą, są bardziej zrelaksowane, spokojniejsze i łatwiej usypiają. Gdy leżą na piersi rodzica zapadają w głębszy sen. Taki, w którym zachowanie faz snu pozwala na tworzenie i zabezpieczenie dróg nerwowych niezbędnych do rozwoju pamięci, przetwarzania wszystkich informacji płynących z otoczenia oraz na ochronę i rozwój dojrzewającego mózgu.

Ponadto, badania prowadzone na zwierzętach potwierdzają, że podczas kontaktu skóra - skóra dziecko kolonizuje się florą bakteryjną skóry mamy. Uważa się, że „korzystne” bakterie, które w tym czasie dotrą do błony śluzowej przewodu pokarmowego, kształtują profil układu immunologicznego człowieka na wiele lat.

Kangurowanie zaczyna się zwykle od kilku minut, a przez ten czas noworodek jest stale monitorowany. Jeśli dobrze znosi taką formę opieki, to kangurowanie może trwać tyle, ile potrzebuje tego dziecko oraz mama.

Jak kangurować malucha? Najlepiej znaleźć wygodne miejsce i ułożyć się w pozycji półleżącej. Ważne, by pozycja była wygodna, bo jeśli dziecko uśnie, to w tej pozycji spędzimy nawet kilka godzin. Dziecko trzeba ułożyć w pozycji na brzuszku na nagiej klatce piersiowej pomiędzy piersiami. W ten sposób można widzieć jego twarz i kontrolować ułożenie główki. Można również okryć siebie i dziecko kocem.

Kto może kangurować?

Kangurować niemowlę może zarówno mama, jak i tata. Jeśli mama miała cięcie cesarskie bądź z jakichkolwiek innych przyczyn nie jest w stanie tego zrobić, wtedy w rolę kangura może się wcielić tata. Według ekspertów ojcowie są równie dobrzy w kangurowaniu, co matki i nie powinni obawiać się tej czynności. Tak naprawdę kangurowania może podjąć się każdy opiekun, jeśli z jakichkolwiek przyczyn matka lub ojciec nie mogą zapewnić dziecku takiej opieki. 

Warto wiedzieć, że zmysł dotyku jest pierwotnym narzędziem komunikacji pomiędzy nowo narodzonym dzieckiem a światem zewnętrznym. Doznania niemowlęcia związane z dotykaniem i byciem dotykanym są niezbędne dla dobrego rozwoju fizycznego, poznawczego i emocjonalnego.

Co najmniej dwugodzinny kontakt skóra-do-skóry z dzieckiem powinien być zapewniony każdej mamie po porodzie w każdym szpitalu.

Źródło: zdrowie.pap.pl