Jesteś w ciąży? Stan Twojego konta może mieć wpływ na płeć dziecka!

Monika Piorun
20.10.2017 14:57
Jesteś w ciąży? Stan Twojego konta może mieć wpływ na płeć dziecka!
fot. East News

W zamożnych rodzinach częściej rodzą się chłopcy - twierdzą naukowcy z Australii. Zdaniem badaczy może to tłumaczyć, dlaczego w biednych regionach na świat przychodzi więcej dziewczynek.

Czy o płci naszego dziecka może decydować to, ile pieniędzy mamy na koncie? Niekoniecznie... Zdaniem badaczy z Australijskiego Uniwersytetu Państwowego może jednak istnieć zależność pomiędzy tym, jak komfortowo żyje się przyszłym matkom a tym, czy powiją chłopca czy dziewczynkę.

Wyniki badań prowadzonych przez ponad 12 lat przez Australijczyków wskazują na to, że takie czynniki jak wiek biologiczny ojca lub matki, ich waga czy poziom wykształcenia mają mniejszy wpływ na płeć ich potomstwa niż to, jak bardzo są zamożni.

Bogaci mają synów, biedni - córki?

Po przeanalizowaniu danych pochodzących od ponad 5 tys. kobiet w ciąży uczonym udało się ustalić, że jedynym wskaźnikiem pozwalającym wskazać na wyższe prawdopodobieństwo urodzenia chłopca jest stan materialny ich przyszłych rodziców.

Pierwsze hipotezy dotyczące zależności pomiędzy zarobkami a płcią planowanego potomstwa zaczęły pojawiać się już w latach siedemdziesiątych. Socjobiolog Robert Trivers z Rudger University w Stanie New Jersey oraz Dan Willard z Harvardu przekonywali wtedy, że kobiety, których organizmy są silniejsze, częściej rodzą chłopców niż dziewczynki.

Na podobnej zasadzie można by odnieść ten fakt do wniosków dotyczących zamożności przyszłych matek. Kobiety, którym niczego nie brakuje i mogą sobie pozwolić na dostanie życie, są w lepszej kondycji - zarówno fizycznej, jak i psychicznej niż biedne rówieśniczki. Silniejsze biologicznie jednostki są więc w stanie częściej rodzić chłopców niż dziewczynki.

Czy istnieje związek pomiędzy płcią dziecka a zamożnością jego rodziców?

Dr Alison Behie - jedna z autorek badań przekonuje, że z biologicznego punktu widzenia dużo większym wyzwaniem dla kobiet jest urodzenie chłopca niż dziewczynki. Dlaczego? Jak tłumaczy badaczka na łamach Journal of Biosocial Science:

"Od dawna wiadomo, że na etapie płodowym chłopcy są dużo bardziej narażeni na śmierć w łonie matki. W pierwszych latach życia mają też mniejszą szansę na przetrwanie niż dziewczynki, ze względu na to, że ich organizmy uważane są za słabsze. To właśnie dlatego niemal w każdej populacji na świat przychodzi więcej chłopców niż dziewcząt, ponieważ mają mniejsze szanse na przeżycie. Nasze badania pokazują, że spory wpływ na to może mieć zamożność ich rodziców. W biedniejszych rodzinach większą zdolność do przetrwania mają dziewczynki. Tam, gdzie żyje się dostatniej, chłopcy mogą więc mieć więcej perspektyw na to, by udało się im nie zginąć".

Zobacz także

Zagłosuj

Czy z Twoich obserwacji wynika, że w zamożnych rodzinach częściej rodzą się chłopcy?

Liczba głosów:

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-10-20 o 14.56.04
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain
źródłoAustralian National University/Journal of Biosocial Science

___

zdrowie.radiozet.pl/π