Jesteś w ciąży? Czytaj etykiety na kosmetykach!

Karolina Apiecionek
06.12.2018 12:43
Stosowanie kosmetyków w ciąży może być niebezpieczne dla dzieci
fot. Shutterstock

Dziewczynki, które w życiu płodowym narażone były na działanie niektórych substancji zawartych w kosmetykach, szybciej dojrzewają – ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Sprawdź, jakie substancje znalazły się na czarnej liście.

Presja jest ogromna. Jako nowoczesna przyszła mama nie masz prawa do cieni pod oczami, rozciągniętych dresów, niewypastowanych butów. Ciąża to nie choroba. Paznokcie muszą być zrobione, usta podkreślone, oko umalowane. Zwichrzony włos należy przynajmniej starannie ukryć pod modną czapką. Lekarze zgadzają się co do tego, że w ciąży nie warto rezygnować z aktywności, ale przestrzegają, że używanie niektórych kosmetyków przez przyszłe mamy może powodować problemy zdrowotne u ich dzieci.

Ftalany, parabeny, fenole

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przeanalizowali dane medyczne 388 dzieci – 179 dziewcząt i 159 chłopców – oraz ich matek, które w latach 1999-2000 zapisały się do długoterminowego badania. Uczeni pobrali próbki moczu od kobiet w czasie ciąży i od dzieci w wieku dziewięciu lat, a następnie monitorowali proces ich dojrzewania.

Okazało się, że w niektórych przypadkach podwojenie stężenia chemikaliów w moczu przyszłych matek powodowało przyspieszenie okresu dojrzewania u córek. W szczególności dotyczyło to dwóch substancji chemicznych: ftalanu dietylu i triklosanu. Również dziewczęta, u których w wieku dziewięciu lat odnotowano podwyższony poziom parabenów, szybciej weszły w okres dojrzewania.

Triklosan to środek przeciwgrzybiczny i bakteriobójczy występujący przeważnie w mydłach i paście do zębów. Parabeny to konserwanty stosowane w kosmetykach. Na etykiecie znaleźć można przede wszystkim paraben metylowy i paraben propylowy. Ftalan dietylowy znajduje się w perfumach i niestety zazwyczaj nie jest wymieniony na etykiecie. 

Dowiedz się więcej: Sprawdź swoją pastę do zębów - może zawierać środek wywołujący raka jelita!

Badanie nie wykazało przyspieszonego dojrzewania u chłopców. Wyniki opublikowano w Human Reproduction.

Skutki wczesnego dojrzewania

W Polsce pierwsze objawy dojrzewania zazwyczaj pojawiają się u dziewczynek między 10. a 11. rokiem życia, a u chłopców – między 11,5 a 12,5. Za najwcześniejszy wiek, w którym może się rozpocząć fizjologiczne dojrzewanie, przyjmuje się 8. rok życia u dziewcząt i 9. rok życia u chłopców.

U dziewczynek najpierw powiększa się gruczoł piersiowy, następnie pojawia się owłosienie pod pachami i na wzgórku łonowym, zmienia się zapach potu, a na końcu występuje pierwsza miesiączka. U chłopców obserwuje się powiększenie objętości jąder, zmianę wyglądu moszny i wydłużenie prącia, pojawienie się owłosienia i zmianę zapachu potu. W późniejszym okresie pojawia się także mutacja głosu i owłosienie na twarzy. Dojrzewaniu, zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewcząt, towarzyszy skok wzrostowy. Pierwsze cechy dojrzewania powinny pojawić się u dziewcząt najpóźniej w 13., a u chłopców w 14. roku życia.

Koordynator badania dr Kim Harley z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley ostrzega, że wczesne dojrzewanie u dziewcząt może powodować problemy ze zdrowiem psychicznym i być przyczyną zachowań ryzykownych u nastolatków. Zwiększa także ryzyko wystąpienia raka piersi i jajnika w dorosłym życiu. Dlatego też zachęca wszystkie przyszłe mamy do starannego studiowania etykiet nie tylko produktów spożywczych, ale także kosmetyków.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: reuters.com, mp.pl
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka