Karmisz piersią? Sprawdź, czego nie jeść!

Monika Piorun
22.06.2016 23:59
Karmisz piersią? Sprawdź, czego nie jeść!
fot. Kampania Your child is what you eat

Nie ma lepszego pożywienia dla dziecka niż mleko matki. Nie wszystkie kobiety zdają sobie jednak sprawę z tego, że niektóre produkty spożywane podczas okresu laktacji mogą szkodzić niemowlętom.

Jeśli nie chcesz, żeby Twoje nowo narodzone dziecko miało bolesne kolki, nie rezygnuj z karmienia go piersią. Tylko w taki sposób można umożliwić maluchom rozwój prawidłowej flory bakteryjnej i przygotować układ pokarmowy na produkowanie enzymów ułatwiających trawienie pokarmów stałych. Naukowcy potwierdzają, że dzieci karmione mlekiem matki mają około 20 takich enzymów więcej niż te, którym podaje się mleko modyfikowane.

Ostatnie badania opublikowane na łamach PLOS Medicine wykazują, że bycie karmionym piersią przez minimum 6 miesięcy może pozytywnie wpływać na stan zdrowia dzieci w okresie niemowlęcym, ale może również doprowadzić do tego, że będą się one spokojniej zachowywać także na dalszych etapach dzieciństwa, w wieku od 7 do 11 lat. Taką tendencję zaobserwowano aż u 56% dzieci karmionych piersią nie krócej niż przez pół roku.

Choć wiele się mówi o tym, jakie produkty warto spożywać w czasie ciąży, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie odżywianie w okresie laktacji. Jednak nie tylko "śmieciowe jedzenie" może szkodzić. Niebezpieczne mogą się okazać nawet niektóre warzywa, napoje i owoce. Sprawdźcie, czego unikać.

Zdjęcia kampanii społecznej "Your child is what you eat" uświadamiają, jak ważne jest odpowiednie odżywianie i że wraz z mlekiem matki do organizmów niemowląt przedostaje się wiele szkodliwych substancji z niezdrowego jedzenia spożywanego w tym czasie przez kobiety.

fot.theluxuryspot.com
fot. Adeevee/Facebook

Czego powinny unikać matki, które karmią piersią?

Kawa - choć zdania wśród specjalistów są podzielone, czy picie kawy w okresie karmienia piersią może działać niekorzystnie na dzieci, to niektórzy są zdania, że należy wykluczyć ją w tym czasie z diety, by ograniczyć pobudzające działanie kofeiny.

fot.pixaby.com

Ostre przyprawy - lepiej zastąpić je łagodnymi ziołami, ponieważ zbyt intensywne przyprawy działają drażniąco na delikatny układ pokarmowy dzieci.

fot.pixaby.com

Czosnek - choć wspomaga laktację, to jednak karmiące mamy powinny uważać i nie nadużywać go w diecie, ponieważ może się przyczyniać do kolek i wzdęć u ich dzieci.

fot.pixaby.com

Alkohol - matki nie powinny pić alkoholu nie tylko podczas ciąży, ale także w trakcie karmienia piersią. Jeśli przeniknie do mleka z piersi, może ograniczać rozwój psychoruchowy dziecka.

fot.pexels.com

Orzeszki ziemne - działają silnie uczulająco i mogą powodować alergie, lepiej nie spożywać ich w nadmiernej ilości.

fot.pexels.com

Brokuły - choć są bardzo cenne dla kobiet w ciąży, to jednak w okresie karmienia piersią lepiej ograniczyć ich ilość w codziennym menu ze względu na to, że zawarte w nich związki (obecne także w warzywach kapustnych) po przeniknięciu do mleka matki mogą przyczyniać się do kolek wśród dzieci.

fot.pexels.com

Ryby - choć wszystkie matki powinny jeść jak najwięcej kwasów omega-3, to jednak w przypadku ryb z puszki zdarza się, że ze względu na zawartość rtęci i metali ciężkich występują zatrucia pokarmowe prowadzące do wysokiej gorączki, wymiotów oraz biegunek. Karmiące panie powinny też uważać na owoce morza.

fot.pixaby.com

Mięta - jej intensywny zapach czasami może być zbyt mocny dla niemowląt.

fot.pexels.com

Czekolada - ze względu na to, że może zawierać niewielkie ilości kofeiny, lepiej nie przesadzać z jej ilością w okresie karmienia piersią.

fot.rabstol.net

Owoce suszone - ich spożywanie jest niewskazane w czasie, w którym karmimy piersią, ze względu na wchodzące w ich skład konserwanty. Najlepiej wybierać takie bakalie, które zawierają na opakowaniu informację o tym, że nie mają w składzie siarki.

fot. flickr.com

Cytrusy - w niewielkiej ilości nie są szkodliwe, ale jeśli karmiące matki będą je spożywały w nadmiarze, to zawarte w nich kwasy mogą przyczynić się do podrażnień lub alergii u dzieci.

Przeczytaj: Chemia na widelcu, sprawdź, czy wiesz, co jesz

Źródło: Mayo Clinic

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π