Zamknij

Jak złagodzić ból porodowy? Pomoże Ci aromaterapia

Alicja Bartosiak
09.09.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 13:13
Jak złagodzić ból porodowy? Pomoże Ci aromaterapia
fot. Shutterstock

Aromaterapia to jedna z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu podczas porodu. Pomaga ciężarnym od tysięcy lat. Jak działają roślinne olejki i które zapachy są szczególnie pomocne?

  1. Olejek miętowy
  2. Olejek jaśminowy
  3. Olejek lawendowy
  4. Olejek z róży damasceńskiej
  5. Olejek cytrusowy
  6. Olejek eukaliptusowy
  7. Olejek z szałwii muszkatołowej

Aromaterapia pozwala wykorzystać lecznicze właściwości roślin. Wpływa nie tylko na nastrój, ale także rozluźnia mięśnie, wspiera metabolizm i redukuje stres. Zastosowanie aromaterapii jest szerokie, jednak jej działanie jest niezwykle cenne dla kobiet, które spodziewają się dziecka. Aromaterapia jest dostępna praktycznie w wielu szpitalach – warto z niej korzystać, ponieważ może uczynić dzień narodzin dziecka jeszcze piękniejszym.

Wykorzystanie olejków eterycznych nie likwiduje bólu całkowicie, jednak pozwala odpowiednio nastroić organizm. Wpływa również na kondycję psychiczną, a nastawienie kobiety jest niezwykle ważne – zarówno dla niej, jak i malucha. Podczas porodu możemy wykorzystać trzy metody aromaterapii: masaż, kąpiel lub inhalacje. Podczas przygotowań do narodzin dziecka warto dowiedzieć się, jakie możliwości oferuje wybrany szpital. Jakie olejki pomogą mamie i dziecku w dniu porodu?

Olejek miętowy

Łagodzi nudności i ból głowy, jest pomocny przy pojawieniu się wymiotów i innych problemów trawiennych podczas porodu. Koi opuchliznę i znieczula skórę. Tymol zawarty w olejku miętowym działa odkażająco.

Olejek jaśminowy

Wzmacnia skurcze porodowe, niwelując przy tym ból. Pomaga usuwać śluz nagromadzony w drogach oddechowych, udrażniając je. Działa nasennie, dzięki czemu jest pomocny w stresujących sytuacjach.

Olejek lawendowy

Działa antyseptycznie, zapobiegając infekcjom. Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, minimalizując napięcie, dzięki czemu redukuje  niepokój i strach. Łagodzi bóle pleców.

Olejek z róży damasceńskiej

Wytwarza się go z płatków róż. Pomaga się wyciszyć, łagodzi bóle podczas drugiego etapu porodu i poprawia stan skóry. Wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie.

Olejek cytrusowy

Ma właściwości antyseptyczne i przeciwgorączkowe. Łagodzi stany zapalne. Jego świeży, rześki zapach dodaje energii. Pomaga zregenerować się organizmowi po wysiłku. Możemy wykorzystać olejek pomarańczowy lub cytrynowy.

Olejek eukaliptusowy

Powoduje rozkurczanie naczyń krwionośnych. Działa rozluźniająco i łagodzi ból mięśni. Wspiera funkcjonowanie układu oddechowego. Stosuje się go jako środek rozgrzewający w przypadku stanów zapalnych.

Olejek z szałwii muszkatołowej

Działa rozgrzewająco i kojąco. Wpływa na poprawę krążenia.  Obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu odciąża wszystkie narządy. Co ciekawe, stosowany regularnie pomaga zachować równowagę hormonalną i łagodzi bóle menstruacyjne.

Źródło: szpitalzelazna.pl