Zamknij

Chcesz zobaczyć, jak wygląda poród? Zobacz film, który Cię z pewnością zachwyci

06.06.2018 15:16

Jesteście ciekawi, jak wygląda poród, ale nie chcecie oglądać filmików z naturalnego porodu? A może Wasze dziecko ciągle dopytuje, jak wyszło z brzuszka mamy? Ten film jest dla Was! Liz Chalmers pokazuje – za pomocą balonu i piłeczki do ping-ponga – co się dzieje z dzieckiem podczas porodu.

Jak wygląda poród?
fot. Fotolia

Liz Chalmers jest matką czwórki dzieci i trenerem porodów, a także współwłaścicielem Domu Narodzin w stanie Waszyngton (www.birthcenter.com). Jej siostrzenica – Charlotte, mieszkająca z Nowej Zelandii – chce iść w jej ślady i zostać nauczycielem porodów. To właśnie dla niej Liz nagrała film, na którym pokazuje, jak wygląda poród.

Aby objaśnić, jak dziecko wychodzi przez kanał rodny kobiety, robi doświadczenie z piłeczką ping-pongową i balonem. Efekt? Zobacz poniżej:

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Jak zrobić to doświadczenie w domu, a może w szkole na lekcji biologii? To proste! Weź piłeczkę do ping-ponga oraz balon. Szyjkę balonu delikatnie rozszerz, a następnie do środka wsadź piłeczkę. Następnie nadmuchaj balon i opuść znajdującą się piłkę tak, by zablokowała szyjkę balonu. Możesz parę razy szyjkę pociągnąć, to pomoże „zassać” piłkę. Dzięki temu powietrze nie ucieknie z balonu.

Gdy naciskamy bok balonu, nic się nie dzieje, jego szyjka pozostaje taka jak była. To są skurcze Braxtona-Hicksa (czasem nazywane skurczami przepowiadającymi).

Skurcze te pojawiają się już około 20. tygodnia ciąży. Nie są tak silne, jak skurcze porodowe i nie są w stanie wypchnąć dziecka z łona matki. Z pomocą tych skurczy mięsień macicy „ćwiczy” przed wydaniem dziecka na świat.

Te prawdziwe skurcze porodowe pojawiają się na górze (szczycie) macicy. Tam jest ich siła. Włókna mięśniowe na górze macicy ściskają się, powodując naciąganie macicy, a co za tym idzie, skracanie i rozwieranie się szyjki macicy. Skurcze te są jak fale: przypływają i odpływają.

Szyjka macicy skraca się i rozszerza coraz bardziej, by w końcu – przy kolejnym skurczu – wypchnąć dziecko z macicy.

Wydaje się proste? To teraz pomyśl, że dziecko będzie miało około 50 centymetrów i rozmiar małego arbuza.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: YouTube
--------------------
zdrowie.radiozet.pl/mk