Zamknij

Jak odróżnić PMS (napięcie przedmiesiączkowe) od objawów ciąży?

07.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 17:37
Jak odróżnić PMS (napięcie przedmiesiączkowe) od objawów ciąży?
fot. PMS czy ciąża?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) powoduje szereg objawów, które bardzo przypominają objawy wczesnej ciąży. W rezultacie kobiety niejednokrotnie mają problem z ustaleniem, czy są w ciąży lub, czy są przed miesiączką. Odróżnienie tych dwóch stanów nie należy do najłatwiejszych. 

PMS czy ciąża?

Zacznijmy od zmian nastroju. Drażliwość, niepokój, smutek, płaczliwość są powszechne, zarówno w pierwszym etapie ciąży, jak i w PMS. Po rozpoczęciu miesiączki te objawy mijają, w przypadku ciąży będą się one utrzymywały. 

Należy pamiętać również o tym, że uporczywe uczucie smutku może wskazywać na depresję. Jeśli zły nastrój utrzymuje się ciągiem przez 2 tygodnie lub dłużej, należy zgłosić się do lekarza. Około 10% kobiet w ciąży na całym świecie cierpi na jakąś chorobę psychiczną, najczęstszą jest depresja. 

Przeczytaj:  Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży? 

Kolejnym objawem, zarówno ciąży, jak i zespołu napięcia przedmiesiączkowego są zaparcia, wywołane zmianami hormonalnymi.  Zaparcia są częstym objawem ciąży, występują w pierwszych dwóch trymestrach u 38% kobiet. Jeśli to PMS, problemy z jelitami zakończą się w pierwszym dniu miesiączki. 

Częstym objawem, zarówno ciąży, jak i napięcia przedmiesiączkowego jest ból i tkliwość piersi. Nasilenie tych objawów różni się u poszczególnych kobiet. Jednak u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego  objawy związane z piersią są zwykle najbardziej odczuwalne tuż przed miesiączką i zwykle ustępują w tym okresie lub tuż po jego zakończeniu.

We wczesnej ciąży  piersi mogą być szczególnie delikatne w dotyku i często stają się cięższe. Obszar wokół sutka może powodować pieczenie lub ból. U niektórych kobiet na piersiach oraz w okolicach dekoltu pojawiają się niebieskie żyły. Ból, obrzęk i wrażliwość piersi w przypadku ciąży zaczyna się najczęściej tydzień lub dwa po zapłodnieniu i mogą utrzymywać się do porodu. 

Ochota na słodycze: czy to ciąża?

Wiele kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego odczuwa zwiększony apetyt i pragnienie słodkich, tłustych potraw lub posiłków bogatych w węglowodany. Powodem są zmiany w hormonach estrogenu i progesteronu. Oczywiście, również będąc w ciąży, apetyt na słodycze, ostre dania wzrasta. Tu również należy poczekać do terminu miesiączki. To samo można powiedzieć o bólach pleców i głowy, które występują w obu przypadkach.  

Krwawienie lub plamienie

Plamienie lub krwawienie mogą wystąpić również we wczesnej ciąży. Nazywa się to krwawieniem z implantacji i zwykle występuje 10–14 dni po zapłodnieniu. Nie u wszystkich kobiet krwawienie to występuje. Inni mogą tego nie zauważyć, bo jest znacznie mniejsze i lżejszy niż miesiączka. Zwykle krwawienie miesiączkowe trwa od 4 do 5 dni i powoduje większą utratę krwi niż plamienie implantacyjne.

Skurcze menstruacyjne a skurcze w ciąży 

Skurcze są powszechne zarówno w PMS, jak i we wczesnej ciąży. Skurcze we wczesnej ciąży są podobne do skurczów menstruacyjnych, ale mogą występować niżej w żołądku. Mogą utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące podczas ciąży, gdy implanty zarodka i macica się rozciągają.

Źródło: Medical News Today