Jak obliczyć dni płodne? Kalendarz owulacji

Monika Piorun
08.06.2016 13:32
Jak obliczyć dni płodne? Kalendarz owulacji
fot. Poznaj najlepsze sposoby na sprawdzenie, kiedy wypadają dni płodne w Twoim cyklu miesiączkowym

Współczesne kobiety mają coraz więcej możliwości kontrolowania poszczególnych faz swojego cyklu miesiączkowego za pomocą aplikacji na telefony komórkowe, termometry owulacyjne oraz specjalne gadżety, które mogą być stosowane jako pomoc w antykoncepcji lub ułatwiać planowanie rodziny. Specjalnie dla nowoczesnych pań sprawdzamy, które z nich warto wypróbować.

Jak obliczyć dni płodne?

Kiedy są dni płodne? Zazwyczaj około 14. (lub między 13. a 15.) dniem cyklu miesiączkowego kobiety przechodzą owulację, zwaną jajeczkowaniem. Wtedy są najbardziej płodne i jeśli zdecydują się na aktywność seksualną, zwiększa się ich prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Z tzw. pęcherzyka Graffa uwalniana jest w tym momencie komórka jajowa, która po połączeniu z plemnikiem tworzy zygotę. Jeśli jajeczko nie jest zapłodnione, obumiera po 10-24 godzinach po owulacji.

Na przesunięcie terminu owulacji może wpłynąć szereg innych czynników, ale zazwyczaj zjawisko to następuje między 13 a 15 dniem cyklu miesiączkowego. Może temu sprzyjać stres, zbyt duży wysiłek fizyczny, przeziębienie, różnego rodzaju infekcje lub leki, jakie zażywamy (najczęściej antybiotyki).

Jeśli chcemy szybko wyznaczyć dni płodne, wystarczy ustalić datę ostatniej miesiączki, która stanowi moment rozpoczęcia cyklu.

W przypadku, kiedy nasz cykl trwa 28 dni, pierwsze 6 dni uważa się za niepłodne, a kolejne 12 za dni, podczas których możemy zajść w ciążę. Jeśli miesiączkujemy co 29 dni, do okresu niepłodności możemy dodać jeden dzień.

Największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka przypada zazwyczaj na 8 dzień w 12-dniowym okresie płodnym. Aktywność seksualna w tym czasie zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

(Przeczytaj: Jaka pozycja seksualna zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?)

Kalendarz i kalkulator dni płodnych w telefonie

Każda posiadaczka smartfona może sobie ściągnąć darmowe aplikacje umożliwiające śledzenia cyklu płodności. Możemy je zapisać na swoim komputerze i po wprowadzeniu spersonalizowanych informacji obserwować, w którym momencie cyklu się znajdujemy. Taki kalendarz i kalkulator dni płodnych pomoże Ci lepiej kontrolować swoją owulację.

Kalendarz miesiączka

Darmowa aplikacja umożliwiająca śledzenie cyklu miesięcznego za pomocą aparatu telefonicznego. Kalkulator dni płodnych pozwala na poznanie daty owulacji i ustawienie przypomnień o środkach antykoncepcyjnych.

Kalendarzyk Bella

Stworzona specjalnie z myślą o sprawach kobiecych aplikacja Bella poza standardowym kalkulatorem dni płodnych umożliwia zaznaczenie, jakie objawy towarzyszą nam podczas poszczególnych dni cyklu, a także zsynchronizowanie danych z urządzeniami, na których chcemy je śledzić. Aplikację możemy pobrać za darmo na systemy Android, iOS oraz Windows Phone.

WomanLog

Prosta aplikacja, dzięki której możemy określić termin owulacji i dni płodne w naszym cyklu miesięcznym. Pozwala na obserwację dodatkowych parametrów, które sprzyjają dokładnemu poznaniu, w jaki sposób zachowuje się nasze ciało w poszczególne dni cyklu.

W sieci można znaleźć też sporo stron, na których mamy możliwość umieszczenia swoich danych w kalkulatorach płodności, a także wyszukania pozostałych informacji na temat tego, co się dzieje z naszym ciałem podczas poszczególnych dni cyklu (np. 28dni.pl).

Istnieje także sporo programów komputerowych (np. CTLife lub BioMarker), które umożliwiają kontrolowanie dni płodnych i prezentowanie nam ich w formie wykresów płodności.

Warto dodać, że w obserwowaniu zmianom towarzyszącym naszemu cyklowi menstruacyjnemu mogą nam już pomóc nawet inteligentne tampony, które za pomocą Bluetooth mogą m.in. sygnalizować, kiedy je zmienić.

(Przeczytaj: Tampon z IQ)

Nowoczesne gadżety monitorujące kobiecy cykl płodności

Kiedy są dni płodne? Sprawdź objawy

Objawy dni płodnych są łatwo rozpoznawalne. Kiedy w kobiecym organizmie zaczyna dojrzewać komórka jajowa, zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, co ma wpływ na wytwarzanie śluzu. Można wtedy zauważyć gęstą wydzielinę na bieliźnie lub wkładkach higienicznych, które większość z pań wtedy zakłada.

Śluz może w pewnym momencie być na tyle gęsty, że zacznie przypominać białko kurzego jaja. Okres, w którym kobiety mogą obserwować pojawienie się wilgotnej wydzieliny trwa zazwyczaj około 6 dni. Pod koniec tej fazy macica przestaje jajeczkować i hamuje jej produkcję.

Wytwarzany w tym momencie hormon progesteron powoduje, że wzrasta wtedy temperatura naszego ciała (zazwyczaj o 0,2⁰C). Najwięcej problemów sprawia jednak ustalenie tzw. temperatury bazowej w stanie spoczynku, z którą możemy porównywać kolejne pomiary.

Metoda termiczna

Dokładne ustalenie tego, czy doszło u nas do wzrostu temperatury pomaga w precyzyjnym określeniu momentu owulacji, co ma ogromne znaczenie, jeśli staramy się o dziecko. Na dobę przed owulacją możemy zaobserwować wahanie temperatury, która najpierw się obniża, a potem wzrasta i dalej utrzymuje się już na tym poziomie.

Termometry owulacyjne

W tym wypadku warto zaopatrzyć się w dostępne na rynku termometry owulacyjne, które pozwalają na dokładne ustalenie, w którym momencie cyklu się znajdujemy. Tego typu urządzenia są doskonale znane parom, które przez długi czas starają się począć potomka.

Testy owulacyjne

Dostępne w wielu drogeriach i aptekach testy owulacyjne umożliwiają określenie zawartości hormonu luteinizującego LH w moczu, którego poziom wzrasta na 24-36 godzin przed momentem owulacji.

Test owulacyjny Clearblue

Można też skorzystać z tzw. testów owulacyjnych mikroskopowych, czyli urządzeń medyczno-diagnostycznych, które badają zawartość estrogenu w ślinie.

Geratherm ovu control

Monitory płodności

W przypadku, kiedy przez dłuższy czas staramy się począć dziecko, ale nasze starania są bezskuteczne, pomóc może nam trochę bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt wyposażony w czujnik, który kobieta musi przylepić sobie pod pachą.

Umożliwia to niezwykle dokładny pomiar temperatury, który przesyłany jest do czytnika. Pełną prognozę naszego cyklu płodności możemy potem prześledzić na ekranie komputera, tabletu lub telefonu komórkowego.

Dowiemy się wtedy, kiedy dokładnie wypada nasz termin owulacji, wyświetli nam się kalendarz dni płodnych oraz wszystkie szczegóły dotyczące naszego cyklu miesięcznego.

DuoFertility

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w tłumaczeniach)

Urządzenie polecane jest kobietom cierpiącym na bezpłodność wtórną i mającym nieregularne cykle miesiączkowe.

LadyComp

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w tłumaczeniach)

LadyComp to innowacyjne urządzenie medyczne do monitorowania cyklu owulacyjnego za pomocą śliny. Różne typy tego sprzętu są już dostępne na polskim rynku i umożliwiają precyzyjne określenie terminu sprzyjającego poczęcie potomka.

Jak księżyc wpływa na kobiecą płodność?

Cykl miesięczny kobiet od wieków związany był z działaniem Srebrnego Globu. Czas obiegu księżyca wokół Ziemi pokrywa się z cyklem miesięcznym kobiet i wynosi około 28-29 dni. Wśród Słowian nazywano go pierwotnie miesiącem. Geneza słowa miesiączka również pochodzi od księżyca.

Choć we współczesnych czasach ze względu na mnogość innych czynników wpływających na układ hormonalny kobiet, księżyc nie steruje już naszym organizmem w takim samym stopniu, co kiedyś, to jednak nie można zupełnie pominąć jego wpływu na kobiecy cykl płodności.

Nie wszystkim kobietom zdarza się mieć menstruację lub owulację podczas pełni, choć źródła historyczne podają, że przed laty takie zjawisko było powszechne.

Niestety spore znaczenie ma w tym przypadku wpływ sztucznego światła. W dawnych czasach spanie w całkowitej ciemności było czymś całkowicie naturalnym.

Dziś zasypiamy w otoczeniu blasku telewizorów, laptopów, telefonów komórkowych i innych elektronicznych gadżetów. Niemal wszyscy mamy przy łóżku lampkę nocną.

fot.flickr.com

Jesteśmy otoczeni zewsząd różnymi rodzajami światła, które przyczyniają się do tego, że synchronizacja poszczególnych faz księżyca z kobiecym cyklem miesięcznym ma coraz mniejsze znaczenie.

W przypadku, kiedy przez dłuższy czas bezskutecznie staramy się o dziecko i nie wiemy, co może nam przeszkadzać w szczęśliwym poczęciu potomka, warto zadbać o to, by nocą nie przebywać w otoczeniu elektronicznych sprzętów emitujących sztuczne światło.

Zanim sięgniemy po specjalistyczną pomoc ginekologa, sprawdźmy, czy sami nie szkodzimy sobie nadmiarem gadżetów, które zabieramy ze sobą do łóżka. Zasuńmy rolety lub zasłony i spróbujmy spędzać noce w całkowitej ciemności. Najlepiej, by żadne źródło światła nie przenikało do naszej sypialni.

Jeśli nie potrafimy obyć się bez lampki nocnej, wymieńmy żarówkę na taką, która ma czerwony kolor. Taka barwa światła podobno sprzyja płodności i nie zaburza rytmu owulacji oraz działania progesteronu.

Choć nie jest to fakt potwierdzony naukowo, możemy to potraktować jako ciekawostkę, którą warto wypróbować zanim sięgnie się po profesjonalną pomoc w przypadku problemów z bezpłodnością.

Jak współczesne kobiety mogą kontrolować swój cykl płodności?

Które metody ułatwiające wyznaczenie terminu owulacji uważacie za najskuteczniejsze?

__

zdrowie.radiozet.pl/π