Zamknij

Jak obliczyć dni płodne? Kalendarz owulacji

08.06.2016
Aktualizacja: 26.10.2020 16:30

Kobiety mają coraz więcej możliwości kontrolowania poszczególnych faz swojego cyklu miesiączkowego za pomocą aplikacji na telefony komórkowe, termometrów owulacyjnych oraz specjalnych gadżetów, które mogą być stosowane jako pomoc w antykoncepcji lub ułatwiać planowanie rodziny. Sprawdź, które z nich warto wypróbować.

Zazwyczaj około 14. (lub między 13. a 15.) dnia cyklu miesiączkowego kobiety przechodzą owulację, zwaną jajeczkowaniem. Wtedy są najbardziej płodne i jeśli zdecydują się na aktywność seksualną, zwiększa się prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Na przesunięcie terminu owulacji może wpłynąć szereg innych czynników, ale zazwyczaj zjawisko to następuje między 13. a 15. dniem cyklu miesiączkowego. Przesunięciu owulacji może sprzyjać stres, zbyt duży wysiłek fizyczny, przeziębienie, różnego rodzaju infekcje lub niektóre leki, najczęściej antybiotyki.

Na czym to polega? Z pęcherzyka Graffa w czasie owulacji uwalniana jest komórka jajowa, która po połączeniu z plemnikiem tworzy zygotę. Jeśli jajeczko nie jest zapłodnione, obumiera po 10-24 godzinach po owulacji.

Jak obliczyć dni płodne?

Jeśli chcesz szybko wyznaczyć dni płodne, wystarczy ustalić datę ostatniej miesiączki, która stanowi moment rozpoczęcia cyklu (pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu miesiączkowego).

W przypadku, gdy cykl trwa 28 dni, pierwsze 6 dni uważa się za niepłodne, a kolejne 12 za dni, podczas których można zajść w ciążę. Jeśli miesiączkujesz co 29 dni, do okresu niepłodności można dodać jeden dzień.

Największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka przypada zazwyczaj na 8 dzień w 12-dniowym okresie płodnym. Aktywność seksualna w tym czasie zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. 

Kalendarz i kalkulator dni płodnych w telefonie

Każda posiadaczka smartfona może ściągnąć darmowe aplikacje umożliwiające śledzenia cyklu płodności. Można zapisać je na swoim telefonie i po wprowadzeniu spersonalizowanych informacji obserwować, w którym momencie cyklu się znajdujesz. Taki kalendarz i kalkulator dni płodnych pomoże lepiej kontrolować owulację. Kalkulator dni płodnych pozwala na poznanie daty owulacji i ustawienie przypomnień o środkach antykoncepcyjnych.

Kalendarzyk Bella:  stworzona specjalnie z myślą o sprawach kobiecych aplikacja Bella poza standardowym kalkulatorem dni płodnych umożliwia zaznaczenie, jakie objawy towarzyszą podczas poszczególnych dni cyklu, a także zsynchronizowanie danych z urządzeniami, na których chcesz je śledzić. Aplikację można pobrać za darmo na systemy Android, iOS oraz Windows Phone.

WomanLog: prosta aplikacja, dzięki której możesz określić termin owulacji i dni płodne w cyklu miesięcznym. Pozwala na obserwację dodatkowych parametrów, które sprzyjają dokładnemu poznaniu, w jaki sposób zachowuje się ciało w poszczególne dni cyklu.

Jakie są objawy dni płodnych?

Objawy dni płodnych są łatwo rozpoznawalne. Kiedy w kobiecym organizmie zaczyna dojrzewać komórka jajowa, zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, co ma wpływ na wytwarzanie śluzu. Można wtedy zauważyć gęstą wydzielinę na bieliźnie lub wkładkach higienicznych, które większość z pań wtedy zakłada.

Śluz może w pewnym momencie być na tyle gęsty, że zacznie przypominać białko kurzego jaja. Okres, w którym kobiety mogą obserwować pojawienie się wilgotnej wydzieliny, trwa zazwyczaj około 6 dni. Pod koniec tej fazy macica przestaje jajeczkować i hamuje produkcję śluzu.

Wytwarzany w tym momencie hormon progesteron powoduje, że wzrasta temperatura ciała (zazwyczaj o 0,2⁰C). Najwięcej problemów sprawia jednak ustalenie tzw. temperatury bazowej w stanie spoczynku, z którą możemy porównywać kolejne pomiary.

Ustalanie dni płodnych: metoda termiczna

Dokładne ustalenie tego, czy doszło do wzrostu temperatury, pomaga w precyzyjnym określeniu momentu owulacji, co ma ogromne znaczenie, jeśli starasz się o dziecko. Na dobę przed owulacją można zaobserwować wahanie temperatury, która najpierw się obniża, a potem wzrasta i dalej utrzymuje się już na tym poziomie.

W tym wypadku warto zaopatrzyć się w dostępne na rynku termometry owulacyjne, które pozwalają na dokładne ustalenie, w którym momencie cyklu się znajdujesz. Tego typu urządzenia są doskonale znane parom, które przez długi czas starają się o potomka.

Ustalanie dni płodnych: testy owulacyjne

Dostępne w wielu drogeriach i aptekach testy owulacyjne umożliwiają określenie zawartości hormonu luteinizującego LH w moczu, którego poziom wzrasta na 24-36 godzin przed momentem owulacji.

Można też skorzystać z tzw. testów owulacyjnych mikroskopowych, czyli urządzeń medyczno-diagnostycznych, które badają zawartość estrogenu w ślinie.

Ustalanie dnia płodnych: monitory płodności

W przypadku, kiedy przez dłuższy czas starasz się począć dziecko, ale starania są bezskuteczne, pomóc może bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt wyposażony w czujnik, który należy przylepić sobie pod pachą.

Umożliwia to niezwykle dokładny pomiar temperatury, który przesyłany jest do czytnika. Pełną prognozę cyklu płodności możesz potem prześledzić na ekranie komputera, tabletu lub telefonu komórkowego.

Dzięki temu dowiesz się, kiedy dokładnie wypada termin owulacji. Wyświetli  się też kalendarz dni płodnych oraz wszystkie szczegóły dotyczące cyklu miesięcznego.

DuoFertility: urządzenie polecane jest kobietom cierpiącym na bezpłodność wtórną i mającym nieregularne cykle miesiączkowe.

LadyComp: to innowacyjne urządzenie medyczne do monitorowania cyklu owulacyjnego za pomocą śliny. Różne typy tego sprzętu są już dostępne na polskim rynku i umożliwiają precyzyjne określenie terminu sprzyjającego poczęcie potomka.

Jak księżyc wpływa na kobiecą płodność?

Cykl miesięczny kobiet od wieków związany był z działaniem Srebrnego Globu. Czas obiegu księżyca wokół Ziemi pokrywa się z cyklem miesięcznym kobiet i wynosi około 28-29 dni. Wśród Słowian nazywano go pierwotnie miesiącem. Geneza słowa miesiączka również pochodzi od księżyca.

Choć we współczesnych czasach ze względu na mnogość innych czynników wpływających na układ hormonalny kobiet, księżyc nie steruje już organizmem w takim samym stopniu, co kiedyś, to jednak nie można zupełnie pominąć jego wpływu na kobiecy cykl płodności.

Nie wszystkim kobietom zdarza się mieć menstruację lub owulację podczas pełni, choć źródła historyczne podają, że przed laty takie zjawisko było powszechne. Niestety spore znaczenie ma w tym przypadku wpływ sztucznego światła. W dawnych czasach spanie w całkowitej ciemności było czymś całkowicie naturalnym.

Dziś zasypiamy w otoczeniu blasku telewizorów, laptopów, telefonów komórkowych i innych elektronicznych gadżetów. Niemal wszyscy mamy przy łóżku lampkę nocną. Jesteśmy otoczeni zewsząd różnymi rodzajami światła, które przyczyniają się do tego, że synchronizacja poszczególnych faz księżyca z kobiecym cyklem miesięcznym ma coraz mniejsze znaczenie.

W przypadku, kiedy przez dłuższy czas bezskutecznie staramy się o dziecko i nie wiemy, co może nam przeszkadzać w szczęśliwym poczęciu potomka, warto zadbać o to, by nocą nie przebywać w otoczeniu elektronicznych sprzętów emitujących sztuczne światło.

Zanim sięgniemy po specjalistyczną pomoc ginekologa, sprawdźmy, czy sami nie szkodzimy sobie nadmiarem gadżetów, które zabieramy ze sobą do łóżka. Zasuńmy rolety lub zasłony i spróbujmy spędzać noce w całkowitej ciemności. Najlepiej, by żadne źródło światła nie przenikało do naszej sypialni.

Jeśli nie potrafimy obyć się bez lampki nocnej, wymieńmy żarówkę na taką, która ma czerwony kolor. Taka barwa światła podobno sprzyja płodności i nie zaburza rytmu owulacji oraz działania progesteronu.

Choć nie jest to fakt potwierdzony naukowo, możemy to potraktować jako ciekawostkę, którą warto wypróbować, zanim sięgnie się po profesjonalną pomoc w przypadku problemów z bezpłodnością.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.