In vitro dzięki zbiórce w mediach społecznościowych

02.01.2019 11:41
Pewna para powitała na świecie córkę dzięki zbiórce zorganizowanej na Facebooku
fot. Shutterstock

Pewna para powitała na świecie dziecko dzięki potajemnej zbiórce zorganizowanej na Facebooku. To wzruszająca lekcja miłości, determinacji i… solidarności społecznej.

Marisha Chaplin i Jon Hibbs z Cotgreve w hrabstwie Nottinghamshire poznali się jako nastolatkowie. Jednak nie w szkole czy na imprezie, jak to zazwyczaj w przypadku młodych ludzi bywa, a w szpitalu, podczas leczenia onkologicznego.

Zbiórka w mediach społecznościowych

Marisha chorowała na nowotwór złośliwy, a Jon przyjechał na badania kontrolne. Miłość wybuchła z potężną siłą, a para, ze względu na skomplikowany charakter leczenia, zaczęła szybko starać się o dziecko. Po siedmiu latach, dzięki zabiegowi in vitro, na świat przyszła ich córka. Ale to nie koniec historii.

Po porodzie Marisha dołączyła do facebookowej grupy Majowe dzieci 2016. Po jakimś czasie podzieliła się z internautkami marzeniem o drugim dziecku, zaznaczając jednak, że nie stać się na wznowienie procedury in vitro. Członkinie grupy potajemnie zebrały 2 tys. funtów na leczenie, dzięki czemu pod koniec grudnia 2018 roku Marisha i Jon powitali drugą córkę.

Crowdfunding w Polsce i na świecie

Za pierwszą udaną dużą zbiórkę społeczną na określony cel uznaje się akcję przeprowadzoną w 1997 roku przez członków brytyjskiej grupy rockowej Marillion. Dzięki hojności fanów muzycy zebrali fundusze, które pozwoliły im ruszyć w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych.

W 2017 roku na świecie działało ponad 2 tys. platform crowdfundingowych. W latach 2010-2017 tylko na dwóch z nich, Kickstarter i Startnext, przeprowadzono ponad 12 tys. udanych zbiórek.

Portale crowdfundingowe w Polsce to m.in.:

  • beesfund.com,
  • conda.eu,
  • ideowi.pl,
  • megatotal.pl,
  • polakpotrafi.pl,
  • wspieram.to,
  • wspieramkulture.pl,
  • wspólnicy.pl,
  • wspólnyprojekt.pl.

Młodzi rodzice z Cotgreve wciąż nie mogą uwierzyć we własne szczęście. „To niesamowite. Gdy na nią patrzymy, zastanawiamy się, czy na pewno jest prawdziwa” – zdradziła dziennikarzom wzruszona matka.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: bbc.com; Crowdfunding Monitor 2018 Dominika P. Gałkiewicz, Michał Gałkiewicz; crowdfunding.pl
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka