Tylko 3% polskich ginekologów zaleca ciężarnym testy na HIV

Monika Piorun
21.06.2016 16:10
Tylko 3% polskich ginekologów zaleca ciężarnym testy na HIV
fot. Kampania Stop HIV

Lekarze nie mają obowiązku informowania pacjentek o ryzyku zarażenia się wirusem HIV w trakcie ciąży, przez co drastycznie zmniejszają szanse na przeżycie seropozytywnych dzieci.

W Szczecinie zdiagnozowano dwa przypadki zarażenia wirusem HIV wśród dzieci od ich matek. Półtorarocznej dziewczynce nie udało się przeżyć, a roczny chłopiec jest w trakcie leczenia w szpitalu. Niestety ginekolodzy prowadzący ciążę kobiet nie zadbali o to, by w odpowiednim momencie wykonać niezbędne testy na podstawie próbek krwi.

Niestety w Polsce nie obowiązują stosowne przepisy dotyczące odpowiedzialności lekarzy za niezaproponowanie kobietom stosownych badań jeszcze w trakcie ciąży. Ich przeprowadzenie proponuje swym pacjentom zaledwie 3% specjalistów.

Choć Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zarekomendowało, by zlecać testy na obecność wirusa HIV już w trakcie pierwszej wizyty lekarskiej, albo przynajmniej informować o tym, że istnieje ryzyko zarażenia płodu, aż 97% lekarzy lekceważy to zagrożenie.

Dzieje się tak nie tylko ze względu na niefrasobliwość ginekologów i tego, że nie obowiązują ich klarowne przepisy. Badania na obecność HIV dla kobiet w ciąży można wykonać bezpłatnie i zupełnie anonimowo w wielu poradniach diagnostycznych na terenie całej Polski.

Za tzw. domowe testy na obecność wirusa HIV (Hema Strip 1/2, No HIV Logic), które wykonuje się na podstawie próbki śliny, musimy jednak zapłacić około 180 zł. Można je nabyć w aptekach lub za pośrednictwem stron internetowych.

Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, jakie niesie ze sobą niewykonanie w stosownym terminie takich testów. Jeśli odpowiednio wcześnie wykryjemy obecność wirusa HIV u płodu, można niemal całkowicie wyeliminować możliwość zachorowania na AIDS.

Wszystkie panie, nie tylko te, które mogą znajdować się w grupie potencjalnego ryzyka zarażenia wirusem HIV, powinny poprosić lekarza o zlecenie takich badań, nawet jeśli ginekolog sam nie wyjdzie z propozycją ich przeprowadzenia.

______

Redakcja Zdrowo Bardzo/π