Istnieje gen, który zwiększa ryzyko poronienia

Monika Piorun
31.10.2016 15:54
Istnieje gen, który zwiększa ryzyko poronienia
fot. FOXD1: gen, który zwiększa ryzyko poronienia

Francuscy naukowcy potwierdzili, że kobiety, u których dochodzi do mutacji w obrębie genu FOXD1 są statystycznie bardziej narażone na spontaniczne poronienia podczas ciąży. 

U zdrowych pań gen FOXD1 pełni funkcję ochronną. U jednej na sto pacjentek dochodzi jednak do zaburzeń genetycznych prowadzących do nawracających spontanicznych poronień (RSA). Schorzenie to diagnozuje się u kobiet, które co najmniej trzy razy straciły ciążę w ciągu pierwszych pięciu tygodni od zapłodnienia.

Najnowsze odkrycie specjalistów z Francji może pomóc zapobiec w opracowaniu skuteczniejszych sposobów na zapobieganie tego typu problemów wśród ciężarnych kobiet narażonych na stratę rozwijającego się w nich płodu.

Podczas testów laboratoryjnych dotyczących zespołu znikającego bliźniaka, jakie prowadzono na myszach, udało się potwierdzić istnienie genu, który zwielokrotnia zagrożenie ciąży już w ciągu pięciu tygodni od zapłodnienia.

Mimo że nadal nie odkryto, w jaki sposób dochodzi do zaburzeń genetycznych, to jednak dzięki wynikom badań zebranych wśród 556 kobiet wiadomo już, że nieprawidłowe funkcjonowanie genu FOXD1 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nawracających spontanicznych poronień

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π