Przyszłe matki walczą o standardy opieki okołoporodowej pokazując ciążowe brzuszki

Monika Piorun
26.05.2017 16:10
Przyszłe matki walczą o standardy opieki okołoporodowej pokazując ciążowe brzuszki
fot. Karolina Bator/Akcja "Brzuszki dla noworodków"

12 kobiet w zaawansowanej ciąży użyczyło swoich brzuchów do stworzenia małych dzieł sztuki nawiązujących do 12 miesięcy w roku. Zdjęcia z akcji "Brzuszki dla noworodków" trafią do charytatywnego kalendarza, z którego dochód wspomoże pacjentów Oddziału Intensywnej Terapii Noworodków w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Lublinie.

Z okazji Dnia Matki upubliczniono pierwsze fotografie z sesji zdjęciowej z pierwszej w Polsce kampanii zwracającej uwagę na standardy opieki okołoporodowej w naszym kraju.

Na brzuszkach 12 mam spodziewających się dziecka zilustrowano symboliczne wizerunki poszczególnych miesięcy. Zdjęcia zostaną wydane w formie kalendarza na 2018 rok. Pierwszy egzemplarz ma zostać zlicytowany podczas kolejnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy a całkowity dochód ze sprzedaży pozostałych sztuk trafi do najmłodszych pacjentów ze Szpitala Klinicznego w Lublinie. 

Organizatorki akcji wraz z lubelskimi położnymi chcą wesprzeć rozbudowę Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka i zakupić sprzęt niezbędny dla maluchów. Inicjatorka przedsięwzięcia - Dorota Grabowska, autorka bloga mamalubi.pl tłumaczy, że:

Akcja ma zwrócić uwagę na kobiety, które chcą godnie rodzić i mieć odpowiednią opiekę. My nie krzyczymy lecz pokazujemy, że można walczyć o swoje prawa i prawa najmniejszych w piękny sposób.

W tym tygodniu Dorota Grabowska została szczęśliwą mamą bliźniaczek. Dziewczynki przyszły na świat w szpitalu, do którego trafią datki z akcji "Brzuszki dla noworodków".

Choć pierwsza tego typu kampania w Polsce rozpoczyna się w Dzień Matki, to jej kulminacja będzie miała miejsce dopiero jesienią. Wtedy planowany jest wernisaż zdjęć z sesji oraz start dystrybucji kalendarzy.

fot. Karolina Bator

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π