Zamknij

Dziecko w brzuchu odróżnia smaki i... woli marchewkę od jarmużu. Niesamowite zdjęcia

23.09.2022 09:42

Naukowcy uchwycili grymasy dziecka w brzuchu po tym, jak jego mama zjadła marchewkę i jarmuż. Niezwykłe fotografie to dowód na to, że dziecko w łonie mamy odróżnia smaki i na swój sposób pokazuje, co lubi. 

Jak dziecko w łonie matki reaguje na smaki? Ciekawe odkrycie
fot. Shutterstock

Dzieci w łonie matki potrafią odróżniać smaki i mają nawet swoje preferencje, co widać na zdjęciach. Takiego odkrycia dokonali badacze  z Uniwersytetu w Durham. W ich eksperymencie wzięło udział 100 kobiet w ciąży (w wieku 18-40 lat), którym wykonywano USG 20 minut zjedzeniu marchewki lub sproszkowanego jarmużu. Wyniki były zaskakujące.

Już w brzuchu dzieci wolą słodycze niż zieleninę

Reakcje obserwowane na twarzach dzieci, których mamy jadły marchewkę lub jarmuż porównywano z zachowaniem dzieci z grupy kontrolnej (których mamy nie jadły nic przed badaniem). Okazuje się, że wystarczyła nawet niewielka ilość marchewki, by wywołać uśmiech u dzieci. Niestety, z jarmużem było odwrotnie – większość dzieci wykrzywiała się po ekspozycji na jego smak.

– Wiele badań sugeruje, że dzieci mogą czuć smak w życiu płodowym, ale są one oparte na wynikach poporodowych, podczas gdy nasze badanie jest pierwszym, które obserwuje te reakcje przed urodzeniem. To było naprawdę niesamowite widzieć reakcję nienarodzonych dzieci na smak jarmużu lub marchwi podczas skanowania i dzielić się tymi chwilami z rodzicami – mówi autorka badań, Beyza Ustun.

Eksperci podkreślają, że to, co matki jedzą podczas ciąży, może wpływać na preferencje smakowe dziecka po urodzeniu. Dlatego tak ważne jest, by przyszłe mamy wybierały zdrowe, wartościowe posiłki.

Źródło: independent.co.uk, facebook.com/medicalxpress