Dwie kobiety w jednej ciąży. To pierwsze takie dziecko na świecie

09.12.2019 10:05
Dwie kobiety podzieliły się ciążą
fot. Shutterstock

Kobieta wydała na świat dziecko, które wcześniej było w łonie jej żony. W ten sposób obie zostały biologicznymi matkami.

Dwie kobiety podzieliły się ciążą, dzięki czemu obie zostały biologicznymi matkami. Do zapłodnienia doszło w ciele Donny Francis-Smith, a zarodek dojrzewał w ciele jej żony - Jasmine. Sytuacja możliwa była dzięki procedurze AneVivo - nazywanej "naturalną alternatywą dla in vitro".

W trakcie procedury in vitro dochodzi do pobrania gamet, zapłodnienie odbywa się poza organizmem matki, a zarodek transferowany jest do macicy. W trakcie metody AneVivo również dochodzi do pobrania gamet, ale do zapłodnienie odbywa się w organizmie kobiety. Gamety umieszczane w silikonowej kapsułce, która transferowana jest na kilkanaście godzin do macicy. Następnie wyjmuje się kapsułkę, selekcjonuje zdrowe zarodki i po kilku dniach wprowadza do ciała kobiety. Procedura została opracowana przez szwajcarską firmę biotechnologiczną Anecova wraz z naukowcami z Politechniki w Lozannie. W Polsce dostępna jest od 2016 roku.

- To było niesamowite doświadczenie - powiedziała Jasmine Francis-Smith dziennikarzom BBC. Podkreśliła, że dzięki zastosowanej procedurze czują się z Donną na równi matkami.

Dr Kamal Ahuja, dyrektor zarządzający i naukowy London Women's Clinic, powiedział, że są to „pierwsze narodziny na świecie z dzielonym macierzyństwem” z wykorzystaniem tej metody.

Źródło: bbc.com