Tego unikaj w ciąży, jeśli chcesz, by Twoje dziecko było zdrowe

Monika Karbarczyk
21.07.2015 15:14
Tego unikaj w ciąży, jeśli chcesz, by Twoje dziecko było zdrowe
fot. Dieta matki a zdrowie dziecka, jak wpływa na jego rozwój

To, jak matka odżywia się w ciąży ma ogromny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Tak naprawdę zdrową dietę należy wprowadzić już w momencie rozpoczęcia starania się o potomstwo. Dlaczego? Na to pytanie odpowiada Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk. Sprawdź praktyczne porady dotyczące odżywiania i diety w ciąży.

Jakich produktów nie jeść w ciąży?

W ciąży z diety należy przede wszystkim całkowicie wykluczyć alkohol i papierosy. Należy zrezygnować również z surowego mięsa i ryb oraz owoców morza. W ten sposób zmniejszamy ryzyko zarażenia toksoplazmozą, listeriozą i pasożytami, które mogą występować w surowym mięsie. 

Kobiety w ciąży powinny również zrezygnować z wędzonych ryb. 

Odżywianie i dieta w ciąży

Dieta w ciąży wcale nie musi być uciążliwa, bardzo kosztowna, czy trudna do wprowadzenia. Przede wszystkim trzeba pamiętać o dostarczaniu organizmowi zwiększonej (nawet o 50 do 100 proc.) ilości składników mineralnych. Przede wszystkim jest to witamina C, foliany oraz karotenoidy. Dieta kobiety w ciąży przede wszystkim powinna być zdrowa i zbilansowana. 

Jak dieta matki wpływa na dziecko?

Początkowo zdrowie człowieka zapisane jest w genach. Jak mówi newsrm.tv Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk, ekspert programu “1000 pierwszych dni dla zdrowia”, w trakcie rozwoju już w okresie prenatalnym, różne czynniki środowiskowe w tym dieta mamy wpływają na ten rozwijający się organizm zmieniając jego charakter. Żywienie ma duży wpływ na młody organizm.

Dieta ułatwiająca zajście w ciążę

Dbający o swoje zdrowie rodzice zwiększają szanse na dobry start dziecka w życie, na jego zdrowie i dobrą kondycję przez wiele następnych lat. Otyłość, spożycie alkoholu i niedobór składników odżywczych mogą utrudniać zajście w ciążę, dlatego warto zadbać o zdrowie już 3-4 miesiące wcześniej. Należy zrzucić zbędne kilogramy, ograniczyć spożycie alkoholu, rzucić palenie.

Źródło: newsrm.tv