Zamknij

Depresja poporodowa: pomóc może psychoterapia online

Alicja Bartosiak
13.09.2021 08:57

Według najnowszych badań już jedna sesja terapeutyczna online wystarczy, aby polepszyć samopoczucie kobiety zmagającej się z depresją poporodową. Czy wyniki najnowszych badań pomogą leczyć trudną chorobę?

Depresja poporodowa: pomóc może psychoterapia online
fot. Shutterstock

Smutek po porodzie, tzw. baby blues, dotyka niemal połowy kobiet, które zostają matkami. Zazwyczaj dolegliwość ta mija po kilkunastu dniach, jednak w niektórych przypadkach może przerodzić się w depresję poporodową. Świeżo upieczonym mamom towarzyszy wiele wątpliwości dotyczących nowej roli. Ogromny wpływ na stan psychiczny w tym czasie mają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.

Depresja poporodowa objawia się smutkiem o silnym natężeniu, brakiem sił do działania, zaburzeniami snu. Często zdarza się, że kobieta nie ma siły zajmować się dzieckiem. Dlatego bagatelizowanie pierwszych objawów choroby może doprowadzić do groźnych konsekwencji, m.in. zaburzeń behawioralnych u dziecka. Niestety obecnie (zwłaszcza w czasach pandemii) młode mamy bardzo często muszą radzić sobie same, a skorzystanie z pomocy psychologa nie zawsze jest możliwe.

Depresja poporodowa a psychoterapia online: czy to działa?

Naukowcy z McMaster University w Hamilton (Ontario, Kanada) przeprowadzili jednodniowe warsztaty online dla 403 mam z depresją poporodową. Odbyły się one w szczycie pandemii COVID-19. Zajęcia polegały na ćwiczeniach w grupach oraz odgrywaniu ról. Kobietom tłumaczono również przyczyny depresji poporodowej, a także wskazywano możliwości zmian schematów myślenia. Uczestniczki warsztatów poznały również działania, które pomogą im walczyć z codziennymi objawami depresji.

Jak zaobserwowali badacze, warsztaty doprowadziły do klinicznie istotnej redukcji objawów depresji poporodowej oraz lęków, które jej towarzyszą. Zajęcia pomogły również kobietom w znalezieniu motywacji i siły do zajmowania się dziećmi.

Według głównego autora badań, Ryana Van Lieshouta, u kobiet, które brały udział w warsztacie, czterokrotnie częściej zmniejszały się lub znikały objawy depresji poporodowej niż u matek, które stanowiły grupę kontrolną.

Tylko 1 na 10 kobiet cierpiących na depresję otrzymuje pomoc

Jak twierdzi Ryan Van Lieshout, na depresję poporodową może cierpieć niemal 20 procent wszystkich mam, a w trakcie pandemii liczba ta mogła wzrosnąć nawet do 30 procent. Niestety tylko 1 na 10 kobiet otrzymuje fachową pomoc. Zajęcia online to najlepszy sposób na zniwelowanie utrudnień związanych z tradycyjną formą terapii. Młode mamy biorące udział w terapii online, nie muszą tracić czasu ani pieniędzy na dojazd. Nie muszą również obawiać się zakażenia koronawirusem.

Van Lieshout wskazuje, że jednodniowe warsztaty terapeutyczne online wielu kobietom przynoszą korzyści już po pierwszym spotkaniu. Sesje online mogą także ułatwić identyfikację tych kobiet, które potrzebują szerzej zakrojonej pomocy. Według badacza prowadzenie jednodniowych spotkań terapeutycznych online pomoże specjalistom w dziedzinie zdrowia publicznego wprowadzić kilkustopniową opiekę medyczną nad kobietami z depresją poporodową.

Źródło: PAP