Zamknij

Depresja ciążowa szkodzi mózgowi dziecka

14.08.2020 19:55

Depresja ciążowa może mieć negatywny wpływ na mózg płodu i rozwój dziecka w przyszłości. Naukowcy doszli do tego wniosku badając mózgi dzieci a pomocą rezonansu magnetycznego. Jakie skutki ma depresja ciążowa? Jak wpływa na dziecko? 

Depresja ciążowa zmienia mózg dziecka
fot. Shutterstock

Nawet jedna piąta kobiet doświadcza objawów depresji w trakcie ciąży. Nowe badania rzucają na ten stan nowe światło. Według naukowców zmienione połączenia w mózgu dziecka to jeden ze skutków depresji matki w czasie ciąży. U potomstwa mogą pojawić się zaburzenia zachowania i rozwoju oraz większe ryzyko depresji w młodym wieku.

Pracę na ten temat opublikowano w piśmie ''Journal of Neuroscience''.

Depresja u kobiety w ciąży może mieć wpływ na płód

Depresję kobiety ciężarnej powiązano już wcześniej z podniesionym ryzykiem zaburzeń rozwojowych i kłopotów z zachowaniem u dziecka, a także większym zagrożeniem jego depresji w wieku 18 lat. Do tej pory nie było jednak jasne, jakie konkretne zmiany zachodzą w mózgu płodu.

Aby sprawdzić, jak depresja matki wpływa na płód, naukowcy przebadali 54 pary kobieta-dziecko. Przeanalizowali m.in. mózgi dzieci z pomocą techniki MRI - metoda ta pokazuje siłę strukturalnych połączeń między różnymi regionami mózgu.

Okazało się, że objawy depresji u matki wiązały się ze słabszymi połączeniami w istocie białej między regionami odpowiedzialnymi za przetwarzanie emocji. Tego typu zmiany mogą prowadzić do kłopotów z regulacją emocji i tłumaczyć, dlaczego dzieci takich matek same są bardziej zagrożone depresją. Ponadto u chłopców zauważone zmiany w mózgu wiązały się z hiperaktywnością i zwiększoną agresją.

Według naukowców przeprowadzających badanie, uzyskane wyniki wskazują na potrzebę lepszej pomocy ciężarnym kobietom, która uwzględnia rozpoznawanie i leczenie depresji.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, eurekalert.org