Lista leków, które będą darmowe dla kobiet w ciąży

12.08.2020 15:45
Darmowe leki dla kobiet w ciąży
fot. Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt wykazu leków refundowanych, który ma obowiązywać od 1 września. W wykazie tym znalazły się również leki, które będą dostępne bezpłatnie dla kobiet ciężarnych. Które leki będą darmowe dla kobiet w ciąży? Sprawdź listę. 

Jest już projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 roku.

Projekt ten zawiera również listę leków, które będą bezpłatne dla kobiet w ciąży. Chociaż już od 1 lipca obowiązują przepisy umożliwiające przepisywanie tego typu leków, to nadal brakowało ich wykazu. Zatem w rzeczywistości był to przepis martwy. 

Bezpłatne leki dla ciężarnych: lista 

Na liście darmowych leków dla kobiet w ciąży znalazło się aż 114 pozycji, ale są to konkretne preparaty i różne dawki tej samej substancji czynnej. Tak naprawdę dostępnych będzie 7 leków:

  • Lewotyroksyna, w tym Euthyrox, Letrox;
  • Progesteron - tabletki podjęzykowe i dopochwowe;
  • Insuliny, w tym Mixtard, Polhumin, Actrapid, Novomix, Levemir, Lantus, Insuman Basal, Liprolog;
  • Dalteparyna - Fragmin;
  • Enoksaparyna, w tym Clexane, Neoparin, Losmina;
  • Metoprolol, m.in. Metocard;
  • Nadroparyna, w tym Fraxiparine, Fraxodi.

Aby korzystać z bezpłatnych leków, trzeba będzie posiadać dokument potwierdzający ciążę. Stwierdzić ciążę może lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ale również takiego, który jest w trakcie odbywania takiej specjalizacji, a także położna. Receptę na bezpłatne leki będzie mógł wystawić lekarz lub położna.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.