Zamknij

Czy wcześniejsza, skąpa miesiączka to objaw ciąży? Wyjaśniamy

28.09.2022
Aktualizacja: 28.09.2022 09:10

Nie tylko nadmierne krwawienie powinno nas skłonić do wizyty u ginekologa. Ważnym objawem jest też skąpa, krótka miesiączka. Czy taki okres może świadczyć o zapłodnieniu?

Skąpy okres: czy może świadcyć o ciąży?
fot. Shutterstock
  1. Jak rozpoznać skąpą miesiączkę?
  2. Plamienie implantacyjne a okres: najważniejsze różnice

Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa ok. 28 dni, choć nie jest to regułą. U jednych z nas cykl wydłuża się nawet do 35 dni, podczas gdy inne kobiety mają miesiączki równo co trzy tygodnie. Również sam okres i objawy mu towarzyszące mogą się różnić. Mimo to, skąpe lub nieregularne miesiączki zawsze powinny nas zaalarmować. Nietypowa miesiączka może świadczyć o problemach zdrowotnych.

Jak rozpoznać skąpą miesiączkę?

Skąpa miesiączka (inaczej hypomenorrhoea) trwa maksymalnie dwa dni. Kobieta zużywa w tym czasie 2-3 podpaski. Rzadko zdarza się, że tak skąpe miesiączki są wrodzoną cechą fizjologiczną. Niestety, zwykle to objaw choroby, zaburzeń hormonalnych lub stanu zapalnego. Skąpe miesiączki występują m.in. w zespole policystycznych jajników, czynnościowej niewydolności podwzgórza czy niedoczynności tarczycy. Zaburzone miesiączkowanie może być pierwszą oznaką menopauzy.  Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych, w tym skąpe miesiączki, zawsze powinny skłonić nas do wizyty u ginekologa. Konkretna metoda  leczenia zaburzeń miesiączkowania zależy przyczyny, która ją wywołała.

Zdarza się, że skąpe krwawienie, które pojawia się w terminie okresu, może być tzw. plamieniem implantacyjnym, które świadczy o zapłodnieniu. Jak odróżnić je od miesiączki?

Plamienie implantacyjne a okres: najważniejsze różnice

Krwawienie implantacyjne to sygnał, który wskazuje na początek ciąży. Pojawia się, gdy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy (która jest mocno ukrwiona). Proces zagnieżdżania się zarodka wiąże się z drobnymi pęknięciami i uszkodzeniami naczyń krwionośnych endometrium, stąd plamienie. To naturalny objaw i nie stanowi zagrożenia ani dla kobiety, ani dla płodu. Krwawienie implantacyjne nie jest typowym objawem (pojawia się w przypadku 25-30 proc. wszystkich ciąż). Odróżnienie krwawienia implantacyjnego od miesiączki może być trudne, zwłaszcza jeśli przez całe życie mamy raczej skąpy okres.

– Krwawienie implantacyjne wygląda nieco inaczej niż zwykłe krwawienie podczas miesiączki u przeciętnej kobiety. Jedną z ważniejszych różnic między tymi krwawieniami jest kolor wydzieliny. U większości kobiet podczas menstruacji pojawia się krew o barwie jasno lub ciemnoczerwonej, natomiast krwawienie implantacyjne przybiera kolor od jasnoróżowego do ciemnobrązowego. Kolejną istotną różnicą są skrzepy, które są często zauważalne w czasie okresu. Podczas krwawienia implantacyjnego nie powinny w ogóle występować. Krwawienie implantacyjne jest również mniej intensywne i trwa krócej niż zwyczajna miesiączka –  wyjaśnia dr Ewelina Budzińska, ginekolog położnik z Kliniki Bocian w Szczecinie.

Dodatkowo plamienie implantacyjne nie wywołuje objawów, które są powszechne przy miesiączce (silny ból brzucha, rozdrażnienie). Złe samopoczucie związane z okresem trwa dużo dłużej i jest bardziej intensywne. Dolegliwości, które dodatkowo mogą wskazywać na zapłodnienie, to:

  • delikatne skurcze w dole brzucha
  • uczucie rozbicia
  • nudności
  • bóle pleców

Jeżeli podejrzewamy ciążę, zawsze warto wykonać test. Należy jednak zaczekać kilka dni, przynajmniej do dnia spodziewanej miesiączki, a najlepiej po 10-14 dniach od tego momentu.
Pamiętaj: plamienie nie zawsze jest powodem do zmartwień. U wielu kobiet niewielkie plamienia mogą występować na przykład podczas owulacji. Wcześniejszy okres może być również oznaką stresu, wahań hormonalnych. Aby wykluczyć poważne choroby lub ciążę, należy wykonać podstawowe badania.

Źródło: mp.pl, klinikabocian.pl