Zamknij

Czy korzystanie z komórki w czasie ciąży szkodzi dziecku?

Monika Piorun
07.09.2017 09:56
Czy korzystanie z komórki w czasie ciąży szkodzi dziecku?
fot. Robert Daly/East News

Nawet intensywne korzystanie z telefonu komórkowego w czasie ciąży nie odbija się na rozwoju układu nerwowego płodu ani na zdolnościach językowych i motorycznych dziecka - wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma medycznego „BMC Public Health”.

Naukowcy Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego i Barcelońskiego Instytutu Zdrowia na Świecie (ISGlobal) przeanalizowali dane ponad 45 tys. par matka-dziecko, w wypadku których istniały kompletne informacje dotyczące użytkowania telefonu komórkowego w siedemnastym i trzydziestym tygodniu ciąży oraz o zdolnościach językowych i motorycznych dziecka w wieku trzech lat.

Komórki nie szkodzą... nawet szarym komórkom?

Badacze nie dopatrzyli się jakiegokolwiek negatywnego wpływu stosowania telefonu komórkowego przez kobiety w ciąży na rozwój układu nerwowego ani zdolności językowych i motorycznych dzieci.

Opublikowane przez badaczy wyniki wskazują nawet na pozytywną korelację zdolności językowych dziecka z użytkowaniem telefonu komórkowego w czasie ciąży, jednak autorzy artykułu przestrzegają przed wyciąganiem pochopnych wniosków i wskazują na możliwy wpływ czynników nieujętych w badaniach.

Opublikowany w ogólnodostępnym czasopiśmie medycznym „BMC Public Health” artykuł powstał na podstawie danych zgromadzonych przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, obejmujących informacje o kobietach, które zaszły w ciążę w latach 1999-2008. Zgromadzone dane zostały udostępnione badaczom w lutym 2014 roku.

Zobacz także

Zagłosuj

Ile czasu dziennie poświęcasz na korzystanie z telefonu komórkowego?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: BMC Public Health/PAP

________

zdrowie.radiozet.pl/π