Zamknij

Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem?

Aleksandra Supryn
11.09.2015 13:19

Ciąża to czas, w którym trzeba na siebie szczególnie uważać, ale nie oznacza to, że przyszła mama musi rezygnować z aktywności fizycznej czy swoich pasji, np. podróżowania. Dowiedz się, czy latanie samolotem podczas ciąży jest bezpieczne?

Czy w ciąży można podróżować samolotem?
fot. ---

Czy można latać samolotem będąc w ciąży?

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, latanie samolotem nie ma istotnego wpływu na przebieg ciąży, o ile przebiega ona prawidłowo. Oczywiście trzeba pamiętać, że podczas lotu mogą pojawić się turbulencje, podczas których może dojść do urazów mechanicznych niebezpiecznych dla kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka. Na szczęście to są rzadkie przypadki.

Jak kobieta w ciąży powinna się przygotować do podróży samolotem?

Jeśli przyszła mama czuje się dobrze, a podróż jest krótka, nie ma powodu do obaw. W przypadku dłuższej podróży trzeba pamiętać o kilku zasadach.

W trakcie ciąży, ze względu na utrudniony odpływ żylny oraz nadmiar wody i soli w organizmie, wzrasta ryzyko pojawienia się obrzęków kończyn dolnych, bólów pleców i innych dolegliwości. Jeśli lot samolotem jest długi, kobieta w ciąży powinna pamiętać o częstej zmianie pozycji ciała: powinna wstać, przejść się kawałek, na kilka minut powinna położyć nogi na sąsiednim siedzeniu (o ile jest taka możliwość) lub na kolanach partnera.

Zawsze też przed wylotem warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę i zapytać, go czy nie wziąć leku wspomagającego układ krążenia (zmniejszy on zastój w naczyniach żylnych) lub założyć specjalne pończochy uciskowe.

Zobacz także: Leżenie na plecach zwiększa ryzyko poronienia kobiet w ciąży

Kiedy latanie samolotem podczas ciąży jest zabronione?

Przede wszystkim wtedy, gdy nie czujesz się dobrze. Wielu przewoźników ma też własne zasady dotyczące kobiet w ciąży. Najlepiej sprawdzić je odpowiednio wcześnie na stronie internetowej linii, z którą wybierasz się w trasę.

Po 36. tygodniu ciąży latanie samolotem jest zabronione. Natomiast jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i wkracza w 28. tydzień, kobieta może zostać poproszona o pokazanie zaświadczenia lekarskiego. Wzór takiego dokumentu powinien być dostępny na stronie internetowej linii lotniczej. Zaświadczenie powinno być wystawione nie wcześniej niż 2 tygodnie przed planowanym wylotem i okazane przy odprawie paszportowo-bagażowej lub przed wejściem na pokład samolotu.

Latanie samolotem podczas ciąży – z których kierunków zrezygnować?

Jeśli chciałaś lecieć do krajów tropikalnych, to lepiej z nich zrezygnuj. W takich miejscach, oprócz wysokiej temperatury, istnieje także duże ryzyko zakażeń nietypowymi patogenami i rzadkimi chorobami.

Polecamy: Okiem eksperta: Jak rozpoznać chorobę pasożytniczą?

Lek. Paulina Górna/ mk