Zamknij

Czy kawa w ciąży szkodzi? Rozwiewamy mity!

Marta Wilczkowska
17.04.2019
Aktualizacja: 22.12.2020 09:55

Kawa w ciąży nie szkodzi, ale powinna być pita z umiarem. Najlepiej, jeśli zastąpi się ją wersją bezkofeinową. Jeśli jednak nie możesz się obyć bez tradycyjnej kawy, ogranicz jej spożycie. Zobacz, jakie są skutki picia kawy w ciąży i jaką dzienną dawkę zalecają specjaliści.

picie kawy w ciąży
fot. Shutterstock

Kawa w ciąży to temat, który spędza sen z powiek niejednej przyszłej mamie. Czy można pić kawę w ciąży? Kobietom ciężarnym bezwzględnie zakazuje się spożywania alkoholu. A jak jest z kawą? Specjaliści nie zabraniają picia tego napoju przyszłym mamom, ale ostrzegają, aby nie przesadzać z jego ilością.

Zobacz także: Zaparcia w ciąży - jak skutecznie walczyć z tą dolegliwością?

Czy kawa w ciąży szkodzi? Na ten temat powstało wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że picie kawy w ciąży jest kategorycznie zabronione. Nie mają racji. Słaba kawa nie zaszkodzi. Należy natomiast uważać, ile jej pijemy. Nadmierne spożywanie kawy w czasie ciąży może być niebezpieczne, a w skrajnych przypadkach nawet spowodować poronienie.

Kawa a ciąża. Wpływ picia kawy w ciąży na płód

Kobiety w ciąży muszą zmienić wiele nawyków żywieniowych. W tym szczególnym czasie dbają nie tylko o siebie, ale i dziecko. Kawa pobudza i zwalcza wolne rodniki, ale może mieć także niekorzystny wpływ na organizm. Zawarta w niej kofeina przenika do łożyska oraz do płodu. Jednocześnie utrudnia przyswajanie przez organizm żelaza i wapnia. W tym pierwszym przypadku u ciężarnej może się rozwinąć anemia. W drugim - niedobór wapnia, ponieważ pierwiastek ten jest pobierany przez dziecko do budowy kości.

Często pita kawa podnosi ciśnienie, podrażnia żołądek i potęguje zgagę. Kawa wpływa niekorzystnie na układ nerwowy, powodując niepokój, nerwowość i bezsenność, czyli stany, których przyszła mama powinna unikać.

Czy kawa w ciąży szkodzi? Niebezpieczne skutki picia kawy w ciąży

Badania naukowe nie wykazały bezpośredniego wpływu kofeiny na rozwój płodu. Przyjmuje się jednak, że nadużywanie kawy w ciąży może skutkować niską masą urodzeniową dziecka, powodować poronienie albo przedwczesny poród. Dlaczego? Kofeina powoduje podwyższenie stężenia katecholamin (hormonów wytwarzanych przez nadnercza). Przepływ krwi w łożysku zostaje zakłócony, przez co płód otrzymuje mniej substancji odżywczych.

Jaka dzienna dawka kawy w ciąży jest bezpieczna?

Jeśli jesteś w ciąży i nie wyobrażasz sobie zrezygnowania z ulubionego napoju, ogranicz picie kawy do 2-3 filiżanek kawy dziennie.

200-300 mg kofeiny na dobę powinno być bezpieczne dla płodu i nie powodować skutków ubocznych. Najlepiej, jeśli jest to słaba kawa. Pamiętaj, że kawa z mlekiem uzupełni porcję wapnia.

Jaka kawa w ciąży? Rodzaje kaw i zawartość kofeiny

Jeśli kobieta w ciąży nie może się obejść bez kawy, najlepiej zastąpić ją wersją bezkofeinową, np. kawą zbożową. Nie wszystkim jednak takie rozwiązanie odpowiada.

Mocna kawa parzona po turecku lub instant nie są najzdrowsze dla kobiet w ciąży. Lepiej wybrać kawę z ekspresu, świeżo mieloną. Najlepiej uzupełnić ją mlekiem.

Warto zapamiętać, że mniejszą zawartość kofeiny ma kawa mielona (to około 74 mg na filiżankę). Kawa rozpuszczalna zawiera nieco więcej kofeiny, bo 117 mg. Kawa z ekspresu zawiera mniej kofeiny niż jej wersja mielona parzona wrzątkiem. Jeśli kawę zmielimy samodzielnie, będzie ona mieć mniej kofeiny niż kawa mielona dostępna w sklepie.

Pamiętaj, że kofeina jest zawarta także w innych napojach, które mogą ci się wydawać potencjalnie "niegroźne", tj. w czarnej herbacie, coli czy napojach energetyzujących.

Zobacz także: Kalkulator wagi płodu - pomoże ci obliczyć uśrednioną wagę dziecka w poszczególnym tygodniu ciąży