Zamknij

Cukrzyca ciążowa a depresja poporodowa. Co łączy te dwie choroby?

19.10.2021
Aktualizacja: 19.10.2021 10:55

Zbyt wysoki wskaźnik glukozy we krwi ciężarnej prowadzi do wielu powikłań groźnych dla dziecka, ale nie tylko. Cukrzyca ciążowa to również czynnik, który zwiększa ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u matki. Jaka grupa przyszłych mam jest narażona na cukrzycę ciążową?

Cukrzyca ciążowa a depresja poporodowa. Co łączy te dwie choroby?
fot. Shutterstock
  1. Cukrzyca ciążowa a rozwój dziecka: możliwe powikłania
  2. Cukrzyca ciążowa prowadzi do depresji poporodowej?
  3. Naukowcy: cukrzycę ciążową i depresję poporodową powinno się rozpatrywać razem

Cukrzyca ciążowa dotyka niemal 20 procent ciężarnych na świecie. Nieleczona może być bardzo groźna dla matki i dziecka. Na rozwój cukrzycy podczas ciąży szczególnie narażone są pacjentki cierpiące na nadwagę, otyłość, nadciśnienie czy zespół policystycznych jajników. Ryzyko zachorowania zwiększa się również wraz z wiekiem.Dlaczego cukrzyca ciążowa stanowi zagrożenie dla matki i dziecka?

Cukrzyca ciążowa a rozwój dziecka: możliwe powikłania

Cukrzyca ciążowa to niebezpieczne schorzenie, które zagraża matce i dziecku, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia. U ciężarnych, które chorowały na cukrzycę wcześniej, lekarz prowadzący ciąże odpowiednio dopasowuje dalszą terapię do stanu zdrowia kobiety i dziecka. Celem leczenia cukrzycy ciążowej jest przede wszystki, utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi matki.

U niektórych kobiet cukrzyca może pojawić się wraz z ciążą. Jak rozpoznać chorobę? Cukrzyca ciążowa objawia się częstym oddawaniem moczu, sennością, zawrotami głowy i silnym pragnieniem. Skierowanie na badanie poziomu glukozy we krwi ciężarna otrzymuje na jednej z pierwszych wizyt u ginekologa. Jak najwcześniejsze wykrycie cukrzycy pomaga zapobiec wielu konsekwencjom. Niestety, cukrzyca może ujawnić się dopiero między 24 a 28 tygodniem ciąży.
Powikłania związane z cukrzycą ciążową to między innymi:

  • wysoka masa urodzeniowa płodu (makrosomia) – zbyt duży poziom glukozy we krwi matki sprawia, że organizm dziecka produkuje większą ilość insuliny. Insulina sprawia, że nadmiarowy cukier zostaje zmieniony w tkankę tłuszczową. Prowadzi to do przekroczenia normy masy dziecka dla danego wieku płodowego. W takich przypadkach zaleca się przeprowadzenie cięcia cesarskiego.
  • liczne wady rozwojowe – u dzieci matek cierpiących na cukrzycę ciążową mogą występować różnego rodzaju wady (m.in. serca, układu oddechowego, nerek, układu nerwowego)
  • deformacje kończyn
  • trudności podczas porodu
  • niski poziom cukru we krwi noworodka – w niektórych przypadkach zdarza się, że u dziecka po urodzeniu mogą wystąpić drgawki, a nawet utrata przytomności. Jest to związane ze zwiększoną produkcją insuliny w sytuacji, gdy dziecko nie otrzymuje już glukozy przez łożysko.
  • hipotrofia – inaczej zbyt niska masa urodzeniowa dziecka. Występuje u dzieci matek, które od dłuższego czasu chorują na cukrzycę.

Zaburzenia związane z nieprawidłową masą płodu mogą skutkować przedwczesnym porodem. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi ciężarnej często jest również główną przyczyną poronień.

Cukrzyca ciążowa prowadzi do depresji poporodowej?

Cukrzyca ciążowa nie tylko zaburza prawidłowy rozwój płodu, ale także wpływa niekorzystnie na zdrowie matki. U kobiety chorującej na cukrzycę ciążową mogą pojawić się choroby układu moczowego oraz stan przedrzucawkowy. Okazuje się, że cukrzyca ciążowa ma również wpływ na późniejsze występowanie depresji poporodowej, która dotyka od 7 do 20 procent młodych mam.

Według badaczy ze Szkoły Medycznej im. Icahna w Mount Sinai (USA) i Instytutu Karolinska (Szwecja), cukrzyca ciążowa znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na depresję poporodową. Badania potwierdzające tezę zostały przeprowadzone na grupie 700 tysięcy kobiet chorujących na depresję poporodową.

Naukowcy: cukrzycę ciążową i depresję poporodową powinno się rozpatrywać razem

Jak twierdzi dr Michael E. Silverman z Mount Sinai – większość lekarzy myśli o nich jak o dwóch odrębnych chorobach. My jednak już wiemy, że cukrzycę ciążową i depresję poporodową powinno się rozpatrywać razem. O ile cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko pojawienia się depresji poporodowej u wszystkich kobiet, o tyle w przypadku kobiet z wcześniejszym epizodem depresyjnym wystąpienie cukrzycy sprawia, że prawdopodobieństwo depresji poporodowej jest aż o 70% wyższe – podkreśla.

Badacze szukali różnych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia depresji poporodowej  – sprawdzali nie tylko cukrzycę ciążową, ale również inne dolegliwości, z którymi kobiety walczyły przed zajściem w ciążę. Okazało się, że u kobiet z historią depresji w wywiadzie ryzyko zwiększały cukrzyca przedciążowa i poród nieco przed terminem. Dla kobiet bez epizodów depresji znaczenie miały zaś młody wiek, poród wspomagany lub cięcie cesarskie, a także poród umiarkowanie przedwczesny.

Źródło: mp.pl, apteline.pl, synevo.pl, diabetyk.org.pl