Zamknij

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w ciąży zagraża życiu dziecka!

24.04.2019
Aktualizacja: 22.12.2020 09:50
Kobieta  w ciąży mierzy ciśnienie krwi.
fot. Shutterstock

Ciśnienie w ciąży bardzo często różni się od tego z okresu przed zajściem w ciążę. Koniecznie sprawdź, jakie zagrożenia niesie nieprawidłowy poziom ciśnienia krwi w ciąży i jak mu zapobiegać!

Ciśnienie w ciąży jest mierzone na każdej kontrolnej wizycie. Jest to bardzo ważne, gdyż nieprawidłowy poziom ma ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia i życia matki, ale także dziecka. U kobiet ciężarnych może pojawić się zarówno nadciśnienie, jak i niedociśnienie tętnicze. Oba przypadki wymagają szczególnej uwagi i stosowania się do konkretnych zaleceń.

Zobacz także: TSH w ciąży - nie lekceważ tego badania! Nieleczona tarczyca może mieć poważne skutki dla matki i dziecka!

Normy ciśnienia w ciąży

Prawidłowe ciśnienie w ciąży mieści się w przemiale między: 90/60, a 140/90 mm/Hg.

Pierwsza wartość to oznaczenie ciśnienia skurczowego – mierzone jest ono w momencie skurczu serca i wpompowania przez nie krwi do tętnic. Natomiast druga wartość to tzw. ciśnienie rozkurczowe. Mierzy się je w chwili rozkurczu serca – napełnia się ono wtedy krwią.

Ciśnienie w ciąży – czy zawsze się zmienia?

U wielu kobiet w pierwszym trymestrze ciąży wewnątrzmacicznym, ciśnienie krwi lekko się obniża. Jest to zazwyczaj spowodowane zachodzącymi aktualnie zmianami w organizmie. Ciśnienie w ciąży wraca do normy około 7. miesiąca.

Niskie ciśnienie w ciąży

Zbyt niski poziom ciśnienia krwi w ciąży nie jest tka niebezpieczny jak nadciśnienie, czy rzucawka, jednak nadal stanowi pewne zagrożenie dla przyszłych mam.

Niskie ciśnienie w ciąży najczęściej spowodowane jest odwodnieniem. Kobiety czekające na dziecko powinny poć co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Warto też dodać, że zbyt mała ilość dostarczanych organizmów nie tylko powoduje odwodnienie, ale także negatywnie wpływa na rozwój dziecka. Na problem ze zbyt niskim ciśnieniem w ciąży odpowiada także wysoka temperatura. W upalne dni szczególnie trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Kolejną przyczyną, która powoduje nieprawidłowy, niski poziom ciśnienia w ciąży to długotrwałe stanie.

Czy niskie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Niedociśnienie tętnicze w ciąży nie powoduje poważnych komplikacji. Jednak może doprowadzić do pojawienia się mroczków, uczucia ogólnego osłabienia, omdlenia, zawroty głowy, czy zaburzeń widzenia. To niestety wiąże się z dużym ryzykiem upadku, który jest już bardzo niebezpieczny dla dziecka i matki.

Aby zapobiec pojawieniu się niskiego ciśnienia w ciąży należy pić odpowiednią ilość wody. Płyny powinny być spożywane często, w małych porcjach i małymi łykami. Należy pamiętać, że w przypadku pojawienia się pierwszych objawów odwodnienia, trzeba jak najszybciej udać się do szpitala.

Aby uniknąć przegrzania organizmu, koniecznie zwróć uwagę na to jak się ubierasz. Noszenie zbyt dużej ilości ubrań znacznie zwiększa temperaturę ciała. Kobieta w ciąży powinna także unikać ciepłych kąpiel i zachować szczególna ostrożność w trakcie upałów.

Zalecana jest także aktywność fizyczna. Jednak o tym, czy możesz ćwiczyć w ciąży, powinien zadecydować lekarz prowadzący ciążę.

Wysokie ciśnienie w ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży to dość powszechny problem. Podwyższone ciśnienie zazwyczaj występuje w drugiej połowie ciąży. Tej dolegliwości nie wolno lekceważyć, gdyż negatywnie wpływa na przebieg ciąży.

O nadciśnieniu w ciąży mówimy wtedy, gdy ciśnienie przekracza dopuszczalny poziom, czyli 140/90 mm/Hg. W takich przypadkach lekarz musi sprawdzić, czy wysoki poziomi ciśnienia krwi nie jest spowodowany zatruciem ciążowym. Objawia się ono także białkomoczem i obrzękiem ciała. Zatrucie ciążowe jest niebezpieczne dla matki oraz płodu.

Parametry wysokiego ciśnienia tętniczego w ciąży:

  1. od 140/90 do 149/00 mm/Hg (nadciśnienie łagodne)
  2. od 150/100 do 159/109 mm/Hg (nadciśnienie umiarkowane)
  3. więcej niż 160/100 mm/Hg (nadciśnienie ciężkie, wymaga stałej opieki lekarskiej i leczenia farmakologicznego, jest też wskazaniem do wcześniejszego zakończenia ciąży).

Zagrożenia związane z wysokim ciśnieniem w ciąży

Podwyższone ciśnienie krwi w ciąży jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale także dziecka. Wysoki poziom może powodować nieprawidłowe dojrzewanie łożyska, grozi to wewnątrzmacicznym zahamowaniem rozwoju płodu.

Inne zagrożenia, które wynikają z wysokiego ciśnienia krwi w ciąży to także przedwczesne odklejanie się łożyska, niedotlenienie płodu, a najgorszym wypadku nawet jego obumarcie. U niektórych kobiet ciężarnych nadciśnienie tętnicze powoduje zakończenie ciąży przez planowanym terminem porodu.

Przewlekłe nadciśnienie w ciąży

O przewlekłym nadciśnieniu w ciąży mówimy wtedy, kobieta z wysokim ciśnieniem krwi boryka się jeszcze przez zajściem w ciąże. Przewlekłe nadciśnienie może mieć postać pierwotną(przyczyna problemu nie jest znana), a także wtórną (jest następstwem innym schorzeń i dolegliwości).

Przewlekłe ciśnienie w ciąży zazwyczaj nie prowadzi do wielu problemów i komplikacji, jednak może negatywnie wpłynąć na wewnątrzmaciczny wzrost płodu.

Kobiety ciężarne ze zdiagnozowanym przewlekłym nadciśnieniem powinny być pod stałą opieka lekarza. Inne zalecenia to także unikanie sytuacji stresujących, odpoczynek, kontrola przyrostu masy ciała, odpowiednia dieta i picie dużej ilości płynów.

Zobacz także: Anemia w ciąży zagraża matce i dziecku. Jak ją rozpoznać? 

 

Młoda matka przytula swoją córkę.
Rozwiąż quiz

Czy jesteś nadopiekuńczą mamą?

Młoda matka przytula swoją córkę.