Zamknij

Ciężarne z ciężkim COVID-19 są zagrożone powikłaniami przy porodzie

29.01.2021 20:03
Poród
fot. Shutterstock

Badanie prowadzone w amerykańskich szpitalach dowodzi, że u kobiet ciężarnych, które ciężko przechodzą chorobę COVID-19 mogą wystąpić powikłania w trakcie porodu, co  zwiększa ryzyko śmierci. To kolejne badanie, które wskazuje na to, że przebieg choroby COVID-19 może wpływać na przebieg ciąży i porodu.

Kobiety w ciąży chore na COVID-19 z ciężkim przebiegiem są narażone na niebezpieczne powikłania porodowe - wskazują amerykańskie badania.

Powikłania u ciężarnych z COVID-19 mogą obejmować konieczność przeprowadzenia cięcia cesarskiego, obfite krwawienie po urodzeniu dziecka, podwyższone ciśnienie krwi, a także przedwczesny poród.

COVID-19 ma wpływ na przebieg porodu

Dane z amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wskazują, że kobiety w ciąży z ciężkim COVID-19 mają wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z przyszłymi matkami łagodnie przechodzącymi zakażenie koronawirusem.

Badanie, opublikowane przez Society for Maternal-Fetal Medicine, obejmowało dokumentację medyczną 1219 kobiet w ciąży, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w 33 szpitalach w 14 stanach USA w okresie od marca do lipca 2020 roku.

Prawie połowa ciężarnych zakażonych koronawirusem nie miała żadnych objawów (47%), 27% kobiet miało łagodne objawy, 14% umiarkowane, 8% ciężarnych ciężko przechodziło COVID-19, a 4% badanych kobiet znajdowało się w stanie krytycznym.

- Nasze badania pokazują, że poważne komplikacje w ciąży dotyczą kobiet, które mają ciężkie lub krytyczne objawy COVID-19, a nie tych, które mają łagodne lub umiarkowane symptomy - powiedziała autorka badania, dr Torri Metz, ginekolog-położnik z University of Utah Health.

Kobiety ciężarne z ciężkimi objawami COVID-19 objęte badaniem były bardziej narażone na powikłania porodowe, a także wynikającą z powikłanego porodu śmierć. Cztery ciężarne kobiety zmarły, zatem śmiertelność w badanej grupie wyniosła 0,3%. Dla porównania według statystyk CDC dla kobiet w ciąży bez COVID-19 śmiertelność w USA wynosi 17,4 zgonów na 100 000 żywych urodzeń (0,017%).

Eksperci wskazują, że to kolejne badanie, które pokazuje, że w przypadku kobiet w ciąży z bezobjawowym COVID-19 lub z łagodnymi objawami nie ma powodu do niepokoju. Badanie to potwierdza, że tylko niewielka liczba kobiet w ciąży, które poważnie zachorują na COVID-19, może doświadczyć powikłań.

WHO przestrzega jednak, że kobiety ciężarne, które są w dojrzałym wieku, są otyłe, mają choroby współistniejące, takie jak cukrzyca lub nadciśnienie, znajdują się w grupie większego ryzyka rozwoju ciężkiej postaci COVID-19.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.com, who.int