Zamknij

Ciąża może maskować raka jelita grubego. Zwróć uwagę na te sygnały

01.06.2022
Aktualizacja: 01.06.2022 12:15
Ciąża może maskować raka jelita grubego
fot. Shutterstock

Objawy ciąży i objawy raka jelita grubego są bardzo podobne, przez co diagnostyka tej choroby może być utrudniona. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?

  1. Jakie objawy mogą sugerować raka jelita grubego?
  2. Ciąża może maskować raka jelita grubego
  3. Diagnostyka raka jelita grubego u kobiet w ciąży

Objawy raka jelita grubego można pomylić z objawami ciąży, dlatego warto zwrócić uwagę na niepokojące dolegliwości i skonsultować je z lekarzem – radzą eksperci i dodają, że z roku na rok rośnie liczba kobiet w ciąży, u których diagnozowany jest rak jelita grubego. Na szczęście nadal jest to stosunkowo rzadki nowotwór u tej grupy – występuje u 2 na 100 tys. kobiet w ciąży.

Jakie objawy mogą sugerować raka jelita grubego?

Objawy związane z ciążą mogą być podobne do objawów raka jelita grubego, to między innymi:

Z powodu podobieństwa tych symptomów, które dość często pojawiających się także podczas ciąży, kobiety nie są kierowane na badania, które mogłyby pogłębić diagnostykę i potwierdzić lub wykluczyć tę chorobę.

Ciąża może maskować raka jelita grubego

– Choroba nowotworowa u kobiety w ciąży jest statystycznie później rozpoznawana w porównaniu do pozostałej populacji. Zmiany fizjologiczne zachodzące w ciele kobiety maskują wczesne objawy raka i bywają bagatelizowane. Również w okresie karmienia, po porodzie pierwsze symptomy bywają niezauważone. Dlatego sama świadomość współistnienie raka i ciąży jest bardzo istotna – wyjaśnia dr hab. Sebastian Kwiatkowski, perinatolog z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, i dodaje: – Uwzględnienie w różnicowaniu przez lekarza prowadzącego ciążę możliwości wystąpienia choroby nowotworowej może okazać się bezcenne i uratować życie przyszłej mamie.

Rokowanie dla ciężarnych pacjentek z rakiem jelita grubego jest bezpośrednio związane ze stopniem zaawansowania choroby. Wczesne wykrycie tego nowotworu może uratować życie matki i zapewnić jej lepszą jakość życia. Statystyki wskazują, że rak jelita grubego wcześnie wykryty jest wyleczalny w 90 proc. przypadków, natomiast wykryty w stadium czwartym daje tylko 10 proc. szans na pięcioletnie przeżycia.

Diagnostyka raka jelita grubego u kobiet w ciąży

Gdy w czasie ciąży pojawi się podejrzenie występowania raka jelita grubego, lekarz może wykonać różne badania diagnostyczne, takie jak:

  • badanie per rectum,
  • test na krew utajoną w kale – test FIT (fecal immunochemical test),
  • badanie ultrasonograficzne (USG), uważane za bezpieczne zarówno dla matki, jak i płodu,
  • rezonans magnetyczny,
  • sigmoidoskopia (badanie endoskopowe trzech końcowych odcinków jelita grubego, czyli odbytnicy, esicy i dolnej części zstępnicy).

– Nie chcemy absolutnie straszyć przyszłych mam, ale nie możemy też pomijać tego tematu. Podejmujemy trudne tematy, by jak najwcześniej wykryć nowotwór jelita grubego – tłumaczy Iga Rawicka prezes Fundacji EuropaColon Polska, która zorganizowała kampanię „Nie przegap objawów. Bądź mamą świadomą symptomów raka jelita grubego”, i dodaje: – Kampania jest skierowana do kobiet w ciąży oraz ich rodzin, a także do specjalistów z różnych dziedzin obejmujących opieką medyczną kobietę w tym czasie: lekarzy rodzinnych/POZ, ginekologów, położnych oraz organizacje i instytucje wspierające przyszłe mamy w tym wymagającym czasie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP