Zamknij

Ciąża biochemiczna: dwie kreski na teście, a zarodka brak

03.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 17:55

O ciąży biochemicznej mówi się wtedy, gdy były zalążki nowego życia, ale przed uwidocznieniem zarodka na USG nastąpiło samoistne poronienie. 

Ciąża biochemiczna
fot. Shutterstock

Ciąża biochemiczna rozpoznawana jest wtedy, gdy badania wykazały skok stężenia beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej), ale przed uwidocznieniem zarodka na USG nastąpiło samoistne poronienie.Testy ciążowe wychodzą pozytywnie, a ciąży nie ma.

Ciąża biochemiczna - ryzyko

Ciąża biochemiczna zdarza się często, wedle różnych szacunków jest to 25-50 wczesnych ciąż, a kobiety często nawet nie wiedzą, że poroniły. Spóźniona miesiączka lub obfitsze krwawienie mogą wskazywać na samoistne poronienie, ale mogą też być objawami zaburzeń hormonalnych.

Czynnikami ryzyka ciąży biochemicznej są:

  • nieprawidłowości chromosomalne;
  • wiek matki powyżej 35 lat;
  • niski poziom progesteronu, hormonu podtrzymującego ciążę;
  • niskie BMI, mogące świadczyć o niedowadze matki;
  • wady macicy, m.in. mięśniaki macicy, uniemożliwiające zagnieżdżenie się zarodka.

Ciąża biochemiczna a kolejna ciąża

Według American College of Obstetricians and Gynecologists, możliwe jest ponowne owulowanie i zajście w ciążę już po dwóch tygodniach od wczesnej utraty ciąży.

Jeśli kobieta doświadczyła chemicznej ciąży w przeszłości, nie oznacza to, że będzie miała trudności z poczęciem w przyszłości.

W rzeczywistości ciąża chemiczna oznacza, że embrion osiągnął fazę rozwoju przedimplantacyjnego. Jest to pozytywny znak, że kobieta może zajść w ciążę w przyszłości.

Ciąża ektopowa - pozamaciczna

Ciążą pozamaciczna to ciąża nieprawidłowa, która powstaje na skutek zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza obrębem błony śluzowej jamy macicy. Może zagnieździć się w obrębie bańki lub cieśni jajowodu, w obrębie jajnika, jamy brzusznej, mięśnia macicy lub w obrębie szyjki macicy. Prawidłowa ciąża to ciąża wewnątrzmaciczna.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com