„Ciąża +”: nowy program Ministerstwa Zdrowia niebawem wejdzie w życie

05.07.2019
Aktualizacja: 05.07.2019 11:26
Od kiedy program "Ciąża Plus"?
fot. Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia przyspieszyło prace nad programem „Ciąża Plus”. Chce, by nowy program ruszył jeszcze przed wyborami. Na co będą mogły liczyć kobiety objęte programem? 

Program „Ciąża Plus”: szczegóły 

Rząd w programie przewiduje przede wszystkim lepsze żywienie oraz darmowe leki. Stawka żywnościowa dla kobiet przebywających na porodówkach ma wzrosnąć z 14 zł do 32. Resort pracuje też nad listą medykamentów, które mają być objęte całkowitą refundacją. Znajdą się na niej leki na cukrzycę, nadciśnienie, podtrzymanie ciąży. Suplementy diety, witaminy i kwas foliowy, zalecany przez wielu lekarzy, kupować trzeba będzie samodzielnie. Koszt refundacji ma wynieść 10 mln zł. Zwiększone koszty mają być pokryte z budżetu NFZ. 

„W chwili obecnej szpitale nie zapewniają ciężarnym kobietom specjalnie dobranej dla ich potrzeb diety. Co do zasady kobiety otrzymują standardowe posiłki, serwowane wszystkim pacjentom. Ponadto, jak wynika z informacji, które docierają do Ministerstwa Zdrowia także za pośrednictwem mediów i portali społecznościowych, są one często niewystarczającej jakości” – czytamy w uzasadnieniu do ustawy. 

Gdy ustawa wejdzie w życie, Ministerstwo Zdrowia będzie mieć cztery miesiące na przygotowanie listy leków. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w rozmowie z Telewizją Polską na początku lipca 2019 przyznała, że projekt jest na etapie konsultacji, w ciągu miesiąca, dwóch powinien zostać przyjęty.

„Ciąża Plus” to niejedyny projekt, który ma wspomóc rodziny. Od lipca 2019 r. rodzice nie muszą już oni płacić za pobyt ze swoim dzieckiem w szpitalu — mogą nocować na korytarzu lub w sali bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat. 

Źródło: Fakt, Gazeta Pomorska