Zamknij

Cholestaza ciążowa: jak rozpoznać objawy i leczyć cholestazę w ciąży?

02.10.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 12:28
Cholestaza ciążowa: jak rozpoznać objawy i leczyć cholestazę w ciąży?
fot. Shutterstock

Cholestaza ciężarnych to choroba wątroby objawiająca się swędzeniem dłoni i stóp, a nawet całego tułowia. Cholestazie towarzyszy również żółtaczka. Choroba rozwija się pod koniec ciąży i trwa aż do rozwiązania, lubi nawracać także w kolejnych ciążach. Cholestaza jest rzadką, ale niebezpieczną dla płodu chorobą, której objawów nie wolno lekceważyć.

Cholestaza to choroba obejmująca wątrobę i drogi żółciowe. Występuje u ok. 4 proc. ciężarnych w Polsce. Jest chorobą stosunkowo rzadką, ale groźną dla płodu. Bagatelizowana może wywołać przedwczesny poród, a nawet obumarcie płodu.

Cholestaza nie wyklucza naturalnego rozwiązania ciąży. Kobieta może urodzić siłami natury, jeśli pozostaje pod opieką lekarzy i wyniki badań są odpowiednie. Natomiast gdy występuje podejrzenie niedotlenienia dziecka, żółtaczka czy znaczne pogorszenie wyników badań, lekarze decydują o rozwiązaniu ciąży poprzez cesarskie cięcie. 

Cholestaza ciążowa została po raz pierwszy opisana w 1883 roku jako schorzenie objawiające się świądem i żółtaczką, występujące w ostatnim trymestrze ciąży i ustępujące po porodzie.

Cholestaza ciążowa: przyczyny

Występowanie choroby związane jest z działaniem hormonów płciowych, progesteronu i estrogenów, których największe stężenie obserwuje się w III trymestrze ciąży. 

Jeśli wątroba jest zbyt słaba, to może nie poradzić sobie z tak dużą dawką hormonów i wtedy dochodzi do zastoju żółci.

Wewnątrzwątrobowy zastój żółci prowadzi do podwyższenia stężenia:

  • kwasów żółciowych;
  • ASPAT;
  • ALAT;
  • bilirubiny;
  • fosfatazy alkalicznej.

Aby stwierdzić, czy rozwinęła się cholestaza ciążowa, należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania biochemiczne krwi oraz próby wątrobowe. Jeśli wyniki wskażą na podwyższenie wskazanych wyżej enzymów, to może świadczyć o uszkodzeniu wątroby i chorobie.

Cholestaza ciążowa: objawy

Cholestaza wewnątrzwątrobowa ciężarnych charakteryzuje się świądem ciała pojawiającym się w drugiej połowie ciąży, a zwłaszcza w III trymestrze, a także żółtaczką. 

Świąd zaczyna się od stóp i dłoni, nasila się nocą, może także obejmować cały tułów, skórę szyi i twarzy.

Cholestaza ciążowa ustępuje po zakończeniu ciąży, ale ma tendencję do nawracania w kolejnych ciążach.

Cholestaza ciążowa: leczenie

Przyszła mama, u której wystąpiła cholestaza ciążowa, powinna pozostawać pod stałą kontrolą lekarską. Dlatego najczęściej chore ciężarne znajdują się w szpitalu aż do rozwiązania ciąży. 

Leczenie cholestazy w ciąży polega na przyjmowaniu leków sterydowych i kroplówek z glukozą oraz witaminą C. Regularnie przeprowadza się badania krwi i monitoruje stan zdrowia dziecka przez KTG i USG. 

Przyszła mama powinna wypoczywać i stosować odpowiednią dietę, by nie obciążać dodatkowo wątroby. Powinna zrezygnować ze smażonych, surowych, ostrych pokarmów na rzecz posiłków gotowanych, niskotłuszczowych. Zaleca się także rezygnację ze słodyczy, w tym słodkich napojów. Można natomiast jeść gotowane owoce, pić kompoty i jeść biszkopty.

Cholestaza ciążowa: powikłania

Cholestaza w ciąży łączy się z większym ryzykiem porodu przedwczesnego, może być zagrożeniem dla płodu, a nawet przyczyną zgonu wewnątrzmacicznego płodu.  

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.