Od całowania do bezpłodności?

Monika Piorun
14.07.2016 18:02
Od całowania do bezpłodności?
fot. Od całowania do bezpłodności?

Czy można się zarazić bezpłodnością? Włoscy naukowcy z Uniwersytetu w Ferrarze udowodnili, że przenoszony przez ślinę wirus HHV-6A może prowadzić u kobiet do trudności z zajściem w ciążę.

Feralny herpeswirus typu 6, należący do grupy wirusów opryszczki i przenoszony podczas pocałunków, może być przyczyną bezpłodności aż 43% pań.

Nie zauważono jego obecności wśród kobiet płodnych, które nie mają żadnych problemów z posiadaniem dzieci. Natomiast wśród tych, które nie mogą ich mieć, odnotowano nieprawidłowy poziom cytokiny, czyli białka wpływającego na rozwój płodu i wspomagającego interakcje pomiędzy komórkami zapłodnionego jajeczka.

Zobacz także

Profesor Anthony Komaroff z Harvard Medical School twierdzi, że jeśli włoskie badania się potwierdzą, będzie można dokonać nowego przełomu w leczeniu niepłodności wśród kobiet.

Wyniki badania wydają się dosyć zaskakujące, nie zmienia to faktu, że aż jedna czwarta przypadków bezpłodności wśród pań w wieku do 44 lat pozostaje niewyjaśniona.

Do tej pory uważano, że główną przyczyną tego typu problemów są zaburzenia hormonalne.

Niebezpieczne związki

angelina lipes kissing hd wallpaper
fot. flickr.com

Zobacz także

Naukowcy ostrzegają także przed stosunkami oralnymi, które aż w 70% mają związek ze zwiększoną zachorowalnością na raka jamy ustnej i gardła, ze względu na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) podczas tego typu zbliżeń intymnych. 

PrzeczytajDlaczego seks oralny jest niebezpieczny?

W największej grupie ryzyka znajdują się mężczyźni. Zachorowalność na ten typ nowotworu w ostatnich latach drastycznie wzrosła. Rocznie w samej tylko Polsce odnotowuje się z tego powodu aż 6 tysięcy zgonów.

Czy wiesz, że 10 minut całowania (w zależności od intensywności) pozwala na spalenie od 120 do 350 kcal?

______

Redakcja Zdrowo Bardzo/π