Od całowania do bezpłodności?

Monika Piorun
14.07.2016 18:02
Od całowania do bezpłodności?
fot. Od całowania do bezpłodności?

Czy można się zarazić bezpłodnością? Włoscy naukowcy z Uniwersytetu w Ferrarze udowodnili, że przenoszony przez ślinę wirus HHV-6A może prowadzić u kobiet do trudności z zajściem w ciążę.

Feralny herpeswirus typu 6, należący do grupy wirusów opryszczki i przenoszony podczas pocałunków, może być przyczyną bezpłodności aż 43% pań.

Nie zauważono jego obecności wśród kobiet płodnych, które nie mają żadnych problemów z posiadaniem dzieci. Natomiast wśród tych, które nie mogą ich mieć, odnotowano nieprawidłowy poziom cytokiny, czyli białka wpływającego na rozwój płodu i wspomagającego interakcje pomiędzy komórkami zapłodnionego jajeczka.

Zobacz także

Profesor Anthony Komaroff z Harvard Medical School twierdzi, że jeśli włoskie badania się potwierdzą, będzie można dokonać nowego przełomu w leczeniu niepłodności wśród kobiet.

Wyniki badania wydają się dosyć zaskakujące, nie zmienia to faktu, że aż jedna czwarta przypadków bezpłodności wśród pań w wieku do 44 lat pozostaje niewyjaśniona.

Do tej pory uważano, że główną przyczyną tego typu problemów są zaburzenia hormonalne.

źródło: Plos One http://dx.doi.org/10.1371/journal.pone.0158304

Niebezpieczne związki

angelina lipes kissing hd wallpaper

fot. flickr.com

Zobacz także

Naukowcy ostrzegają także przed stosunkami oralnymi, które aż w 70% mają związek ze zwiększoną zachorowalnością na raka jamy ustnej i gardła, ze względu na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) podczas tego typu zbliżeń intymnych. 

PrzeczytajDlaczego seks oralny jest niebezpieczny?

W największej grupie ryzyka znajdują się mężczyźni. Zachorowalność na ten typ nowotworu w ostatnich latach drastycznie wzrosła. Rocznie w samej tylko Polsce odnotowuje się z tego powodu aż 6 tysięcy zgonów.

Czy wiesz, że 10 minut całowania (w zależności od intensywności) pozwala na spalenie od 120 do 350 kcal?

______

Redakcja Zdrowo Bardzo/π