Zamknij

COVID-19 u kobiet w ciąży powoduje zaburzenia neurorozwojowe dzieci? Są wstępne badania

08.06.2022 10:47

Od dawna wiadomo, że ciężki przebieg koronawirusa może prowadzić do komplikacji podczas porodu. Jak choroba w życiu płodowym wpływa na zdrowie dzieci w przyszłości? Nowe badania wykazały, że dzieci kobiet, które przeszły COVID-19 w trakcie ciąży, są bardziej narażone na zaburzenia neurorozwojowe

Jak koronawirus u kobiet w ciąży wpływa na zdrowie dziecka w przyszłości? Nowe badanie
fot. Shutterstock

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla pewnych grup, w tym kobiet w ciąży. Przyszłe mamy chorują na COVID-19 częściej, a stosowanie standardowych metod leczenia w ich przypadku nie zawsze jest możliwe. O tym, jaki wpływ na dziecko ma przechorowanie wirusa przez matkę w trakcie ciąży, dopiero się dowiadujemy. Ostatnie badania wykazały, że niektóre dzieci, które były narażone na koronawirusa w życiu płodowym, wykazują zaburzenia neurorozwojowe.

Jakie problemy u dzieci może powodować COVID-19?

Jak poinformowano na 30. Europejskim Kongresie Psychiatrycznym w Budapeszcie, dzieci urodzone przez matki, które uległy zakażeniu COVID-19 w czasie ciąży, wydają się wykazywać różnice w wynikach testów neurorozwojowych przeprowadzanych po 6 tygodniach. Nie dotyczy to jednak wszystkich dzieci, a najnowsze badanie obejmowało zaledwie kilkadziesiąt niemowląt.

– Nie wszystkie dzieci matek zakażonych COVID-19 wykazują różnice w rozwoju neurologicznym, ale nasze dane pokazują, że ryzyko ich wystąpienia jest zwiększone w porównaniu z tymi, które nie były narażone na COVID w macicy. Potrzebujemy większego badania, aby potwierdzić dokładny zakres różnicy – powiedziała dr Rosa Ayesa Arriola, kierownik projektu.

Za jakimi trudnościami zmagają się dzieci, które przeszły COVID-19 w życiu płodowym? To najczęściej problemy z rozluźnieniem i przystosowaniem ciała, gdy są trzymane, a także trudności z kontrolowaniem ruchu głowy i ramion. Zmiany te mogą sugerować wpływ COVID-19 na funkcje motoryczne (czyli kontrolowanie ruchów).

Wyniki pochodzą ze wstępnej oceny hiszpańskiego projektu COGESTCOV-19, w ramach którego obserwowano przebieg ciąży i rozwoju dziecka u matek zakażonych COVID-19. We wstępnej ocenie porównano dzieci urodzone przez 21 kobiet zakażonych w ciąży COVID-19 z dziećmi 21 zdrowych kobiet z grupy kontrolnej będących pacjentkami Szpitala Uniwersyteckiego Marqués de Valdecilla w Santander w Hiszpanii. 

Obecnie naukowcy przedstawiają dane dotyczące ciąży i oceny poporodowej w 6 tygodniu po urodzeniu, jednak projekt będzie kontynuowany, aby sprawdzić, czy pojawią się efekty długoterminowe. Planowane jest monitorowanie rozwoju języka i motoryki niemowląt w wieku od 18 do 42 miesięcy.

Na czym polegają badania?

W ramach projektu grupa kobiet już podczas ciąży przeszła szereg badań (w tym hormonalnych). Testy poporodowe obejmowały skalę oceny zachowania noworodków (NBAS), która mierzy ruchy i zachowanie dziecka.

– Oczywiście, u dzieci, które są tak małe, jest kilka rzeczy, których po prostu nie możemy zmierzyć, takich jak umiejętności językowe lub funkcje poznawcze. Musimy również mieć świadomość, że jest to stosunkowo niewielka próba, więc powtarzamy pracę i będziemy monitorować to przez dłuższy czas. Potrzebujemy większej próbki, aby określić rolę infekcji w zmianach neurorozwojowych u potomstwa i udział innych czynników środowiskowych –  mówi Nerea San Martín González, współautor badań.

Ocenienie długotrwałego wpływu COVID-19 na rozwój neurologiczny u dzieci może trwać latami, jednak badania w tej dziedzinie mogą uchronić przyszłe mamy przed wieloma zagrożeniami.

– Odkrycia grupy dr Rosy Ayesa Arriola wzmacniają dowody na zmiany epigenetyczne u niemowląt urodzonych przez matki narażone w czasie ciąży na stres związany z pandemią. Pokazują, że potrzebujemy szerzej zakrojonych, międzynarodowych badań, aby zrozumieć skutki rozwojowe tej sytuacji zagrożenia zdrowia oraz zapewnić lepszą opiekę rodzicom i niemowlętom – podkreśla włoski specjalista, dr Livio Provenzi.

Autor: Paweł Wernicki/PAP