Zamknij

Ból żołądka w ciąży - jakie są przyczyny i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

23.04.2019
Aktualizacja: 22.12.2020 09:55
Młoda kobieta cierpi z powodu bólu żołądka w ciąży.
fot. Shutterstock

Ból żołądka w ciąży to dolegliwość, która pojawia się bardzo często u przyszłych mam. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny bólu żołądka w ciąży i jak z nim skutecznie walczyć.

Bóle żołądka w ciąży mogą mieć różne podłoże. Bardzo często za ich pojawienie się odpowiadają dość prozaiczne przyczyny, takie jak powiększanie się macicy w czasie ciąży. W niektórych przypadkach mogą one świadczyć o poważnych chorobach układu pokarmowego. U większości przyszłych mam, ból żołądka w ciąży leczony jest za pomocą domowych sposobów.

Zobacz także: Ból brzucha w ciąży - kiedy należy szybko zgłosić się do lekarza? Koniecznie sprawdź, jakie są niepokojące objawy

Ból żołądka w ciąży – przyczyny

Za pojawienie się bólu żołądka w ciąży może odpowiadać wiele przyczyn. Są to między innymi:

 • Zatrucie pokarmowe

Ból żołądka w ciąży może być wywołany zatruciem pokarmowym, któremu towarzyszą także inne objawy. Mowa o biegunce, wymiotach, podwyższonej temperaturze ciała, a także ogólnym złym samopoczuciem i osłabieniu. Taki stan wymaga konsultacji lekarskiej.

 • Wzmożony apetyt

Za ból żołądka w ciąży może odpowiadać także duży apetyt. Warto też przypomnieć o tym, że ciąża to czas, w którym bardzo często przyszłej mamie zmieniają się gusta i smaki żywieniowe. Może to doprowadzić do licznych dolegliwości związanych z układem pokarmowym, w tym także do bólu żołądka.

 • Nieodpowiednia dieta

Ból żołądka w ciąży może być także spowodowany nieprawidłową dietą. Dolegliwości bólowe zazwyczaj pojawiają się po zjedzeniu ciężkostrawnej i tłustej potrawy.

 • Powiększająca się macica

Kolejną przyczyną, która może odpowiadać za ból żołądka w ciąży jest powiększająca się macica. Z miesiąca na miesiąc staje się ona coraz większa. Powoduje to uciskanie narządów wewnętrznych, w tym także żołądka.

 • Choroba wrzodowa żołądka

W tym p[przypadku ból żołądka zazwyczaj jest ostry. Nasila się po spożyciu niektórych produktów (kawa, cola, cytrusy). W takim przypadku przyszła mama powinna zgłosić się do lekarza i szybko rozpocząć odpowiednie leczenie.

Co na ból żołądka w ciąży – domowe sposoby

Ból żołądka w ciąży może zostać skutecznie zwalczony za pomocą domowych, naturalnych sposobów. Gdy u przyszłej mamy pojawią się dolegliwości związane z układem pokarmowym, powinna ona odpocząć. Polecana jest także w tym czasie większa dawka snu. Inne sprawdzone sposoby to także:

 1. Siemię lnianie – stanowi ono naturalną osłonę dla błony śluzowej żołądka. Można je kupić w formie ziarenek do zaparzania lub jako przygotowana mikstura do połykania. Kobietom ciężarnych, u których często pojawia się ból żołądka, zaleca się, aby na stałe do diety wprowadzić siemię lnianie.
 2. Herbata miętowa – dolegliwości ze strony żołądka można zniwelować przez spożycie naparu z mięty. Należy jednak pamiętać, żeby taka herbata nie była pita zbyt często – może do doprowadzić do wysuszenia się błony śluzowej żołądka.
 3. Ciepła kąpiel – ta metoda pozwala rozluźnić mięsnie i umożliwia prawidłowy pasać gazów oraz stolca przez jelita.
 4. Aktywność fizyczna – jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza zaleca się wykonanie specjalnych ćwiczeń dla kobiet w ciąży.

Ból żołądka w ciąży – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból żołądka w ciąży to dolegliwość, która nie powinna od razu budzić niepokoju u przyszłej mamy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach wymaga ona konsultacji medycznej. Do lekarza z bólem żołądka należy zgłosić się wtedy, gdy pojawiły się inny niepokojące objawy. Są to między innymi:

 • Gorączka,
 • Krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • Silne wymioty oraz nudności,
 • Skurcze,
 • Silna biegunka, a także ta długo utrzymująca się,
 • Krwawienie z dróg rodnych,
 • Nasilenie się bólu żołądka w trakcie ruchu.

Ból żołądka w ciąży – zapobieganie

Aby zapobiec pojawieniu się bólu żołądka w ciąży koniecznie wprowadź dietę dla kobiet ciężarnych. Polega ona na spożywaniu i piciu zdrowych, nieprzetworzonych produktów. Składa się ona z potraw, które umożliwią prawidłowy rozwój dziecka. Wyklucza między innymi spożywanie tłustych i ciężkostrawnych produktów.

Zobacz także: Gojnik - to ziele cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet w ciąży. Sprawdź dlaczego!