Zamknij

Poród chłopca czy dziewczynki. Który z nich jest cięższy?

05.02.2021 15:15
Poród i ból
fot. Shutterstock

Czy na ból porodowy ma wpływ płeć dziecka? Zespół naukowców na podstawie badania wywnioskował, że poród chłopca jest boleśniejszy.

  • Czy na nasilenie bólu ma wpływ dziecka? Naukowcy twierdzą, że tak.
  • Według badania opublikowanego w „Pediatric Research” poród chłopca bardziej bolesny.

Cierpienie kobiet w trakcie porodu jest na ogół ciężkie. Naukowcy próbowali jednak dowiedzieć się więcej, m.in. tego, czy płeć dziecka może go nasilić lub zmniejszyć. Okazało się, że mamy chłopców miały większe uszkodzenia ciała spowodowane porodem.

Czasopismo „Pediatric Research”, wydające prace badawcze dotyczące leczenia chorób dziecięcych oraz zaburzeń rozwoju, opublikowało artykuł oparty na badaniu przeprowadzonym przez San Cecilio Clinical Hospital w hiszpańskiej Granadzie oraz zespół naukowców z Uniwersytetu w Granadzie (UGR).

Urodzenie synka powoduje większe uszkodzenia ciała

Przebanano 56 ciężarnych mam, które wykazywały bardzo dobre wyniki badań. Z 56 ciąż 27 zakończyło się urodzeniem chłopców, co oznacza, że na świat przyszło 29 dziewczynek. Po porodzie lekarze dokładnie zbadali uszkodzenia ciał mam noworodków. Naukowcy odkryli, że biomolekuły matek, które powiły dziewczynki, miały mniejsze uszkodzenia. Badanie wykazało, że urodzenie chłopca skutkowało większymi stratami na zdrowiu matek.

Naukowcy - Javier Diaz Castro i Julio Ochoa Herrera – prowadzący badanie są zdania, że taka analiza może otworzyć interesującą dziedzinę poszukiwań mówiących o korelacji między płcią noworodków a możliwym wpływem na długość życia i rozwój chorób u dziecka.

Naukowcy starali się znaleźć przyczyny takiej zależności. Jako jedno z możliwych wytłumaczeń podają większą odporność kobiet na stres. Okazuje się, że układy enzymatyczne występujące u kobiet są dojrzalsze, gdy są gotowe do narodzin. Prowadzi to do stworzenia bariery, która z kolei pomaga w zapobieganiu uszkodzeniom komórek.

Mniej stanów zapalanych przy porodzie córki

Ta zasada sprawdza się również w świecie zwierząt. Samice posiadają pewien defensywny przeciwutleniacz, który jest lepszy od tego, co można znaleźć u samców. Prowadzi to do mniejszego uszkodzenia oksydacyjnego błon komórkowych w ciele matki w momencie porodu. To również pomaga w lepszym metabolizmie komórkowym organizmu kobiety. Z perspektywy ciężarnej mamy oznacza to mniej stanów zapalnych organizmu i mniej bolesny poród.

Każda kobieta obawia się porodu, podane wyżej wnioski z badania, mogą nasilić lęki kobiet, które oczekują synka. Jednak należy podkreślić, że badanie zostało przeprowadzone na dość małej grupie. Sugeruje się przeprowadzenie dalszych analiz. Co więcej, każdy organizm, a co za tym idzie poród, jest inny.

Źródło: sg.theasianparent.com