Zamknij

Biegunka w ciąży: czy jest niebezpieczna? Podpowiadamy, jak z nią walczyć domowymi sposobami!

18.04.2019
Aktualizacja: 22.12.2020 09:55
Biegunka w ciąży
fot. Shutterstock

Biegunka w ciąży to dolegliwość, która często budzi niepokój wśród przyszłych mam. Jednak w większości przypadków spowodowana jest zmianami w organizmie, do których dochodzi w czasie ciąży. Koniecznie dowiedz się, jak poradzić sobie z rozwolnieniem w ciąży domowymi sposobami.

Biegunka w ciąży potoczenie nazywana także rozwolnieniem to dolegliwość, która może pojawić się w każdym trymestrze. Najczęściej jednak biegunka dokucza kobietom po zapłodnieniu i przed porodem. Należy pamiętać, że rozwolnienia w ciąży nie wolno bagatelizować, gdyż może to doprowadzić nawet do odwodnienia organizmu.

Zobacz także: Wypadanie macicy - to problem, który dotyczy nie tylko kobiet w ciąży

Biegunka w ciąży – przyczyny

Biegunka w ciąży i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego u kobiet spodziewających się dziecka, w większości przypadków spowodowany jest ogromnymi zmianami do których dochodzi w organizmie kobiety. Jednak czasami rozwolnienie spowodowane jest innymi czynnikami, które nie są związane z ciążą.

Przyczyny biegunki w ciąży:

  • Alergia pokarmowa (biegunka jako reakcja uczuleniowa na spożycie produkty zawierającego alergeny).
  • Zakażenie bakteryjne lub wirusowe.
  • Zjedzenie nieświeżego jedzenia.
  • Nieprawidłowa dieta przyszłej mamy (jedzenie zbyt dużej ilości ciężkostrawnych i tłustych potraw lub produktów, które są bardzo bogate w błonnik).

Warto pamiętać, że zarówno ból brzucha w ciąży, jak i biegunka mogą mieć podłoże psychologiczne. Rozwolnienie pojawiające się u kobiet ciężarnych bardzo często spowodowane jest stresem przed zbliżającym się porodem. Warto dodać w takim przypadku biegunka może pojawić się w pierwszych tygodniach ciąży, jak i chwilę przed jej zakończeniem.

Zobacz także: Gojnik - to ziele cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet w ciąży. Sprawdź dlaczego!

Co na biegunkę w ciąży? Leczenie rozwolnienia

Leczenie biegunki u kobiet, które spodziewają się dziecka przebiega bardzo podobnie jak u innych osób. W każdym przypadku wystąpienia rozwolnienia, ważne jest to, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Ten stan objawia się silnym i ciągłym pragnieniem, suchością w ustach, utratą elastyczności skóry, a także jej przesuszeniem, bólem oraz zawrotami głowy oraz wydalaniem bardzo małej ilości ciąży.

Zaleca się, aby rozwolnienie w ciąży było leczone domowymi sposobami. Przede wszystkim przyszła mama powinna pić dużą ilość płynów. Warto też zadbać o odpowiednią dietę. Należy wykluczyć potrawy ciężkostrawne i tłuste. Zdecydowanie obciąży to układ pokarmowy i wpłynie na lepsze samopoczucie.

Sprawdzonym domowym sposobem na biegunkę jest też picie naparów z ziół. Szczególnie zaleca się rumianek oraz miętę. Pamiętaj jednak, żeby pić je odpowiedzialnie. Ich nadmiar może spowodować szereg innych nieprzyjemnych objawów.

Uciążliwe objawy biegunki w ciąży może także zniwelować spożywając produkty, które działają zapierająco. Mowa o czarnych jagodach i bananach. Wstrzymać należy się także z jedzeniem produktów z dużą zawartością błonnika (np. surowe warzywa, kasze, pełnoziarniste pieczywo). W tym czasie należy także zrezygnować z picia kawy.

Pamiętaj, że bez konsultacji lekarza nie możesz przyjąć żadnych leków, które maja na celu zniwelowanie uciążliwych objawów biegunki. Nawet jeśli leki reklamują się, że są bezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci!

Czy biegunka w ciąży je niebezpieczna?

Krótko trwające rozwolnienia w ciąży nie stanowią większego niebezpieczeństwa dla matki i płodu i nie powinny budzić ogromnego niepokoju. Do lekarza należy zgłosić się przy przewlekłej lub silnej biegunce w ciąży.

Niepokojące jest także pojawienie się w stolcu, krwi, śluzu lub ropy. Interwencji medycznej wymaga także biegunka w ciąży, której towarzyszy podwyższona temperatura ciała.

Zobacz także: Babka płesznik ta roślina lecznicza, która skutecznie walczy z wieloma schorzeniami układu pokarmowego!