Beyonce podzieliła się dramatycznym przebiegiem ciąży

18.04.2019 13:30
Beyonce miała stan przedrzucawkowy
fot. Shutterstock

W filmie dokumentalnym „Homecoming”, stanowiącym zapis z przygotowań i przebiegu koncertu na festiwalu Coachella w 2018 roku, Beyonce podzieliła się z fanami informacją o komplikacjach, które pojawiły się u niej podczas drugiej ciąży. Ta historia mogła skończyć się tragicznie!

Beyonce ujawniła w filmie, że planowała wystąpić na Coachelli w 2017 roku, ale wszystko zmieniło się, gdy zaszła w ciążę z Rumi i Sir. Dzieci pojawiły się na świecie kilka miesięcy przed kolejną edycją festiwalu. Gwiazda postanowiła wziąć udział w imprezie pomimo dramatycznych przeżyć, jakie spotkały ją w trakcie ciąży.

Stan przedrzucawkowy – objawy

Beyonce zdradziła, że w pierwszej ciąży z Blu Ivy nie musiała rezygnować z aktywności fizycznej. Natomiast w ciąży z bliźniakami spędziła przymusowo miesiąc w łóżku. Wszystko z powodu stanu przedrzucawkowego, który się u niej rozwinął.

Stan przedrzucawkowy (preeklampsja) to stan, w którym po 20. tygodniu ciąży ciśnienie krwi skacze powyżej ≥140/90 mm Hg, a w badaniach wychodzi białkomocz (≥0,3 g białka w 24-godzinnej zbiórce moczu). Stan przedrzucawkowy może prowadzić do rzucawki, czyli wystąpienia ataku drgawek.

Rozpoznawanie ciężkiego stanu przedrzucawkowego następuje w przypadku stwierdzenia przynajmniej JEDNEGO z następujących objawów:

  • ciśnienie skurczowe ≥160 mm Hg lub rozkurczowe ≥110 mm Hg stwierdzone dwukrotnie, w odstępach co najmniej 6 godzin u pacjentki leżącej w łóżku,
  • białkomocz ≥5g/dobę lub 3+ w teście paskowym (w dwóch próbkach moczu zebranych w odstępie co najmniej 4 godziny),
  • skąpomocz (<500 ml/dobę),
  • zaburzenia neurologiczne lub widzenia,
  • obrzęk płuc lub sinica,
  • ból w nadbrzuszu,
  • zwiększona aktywność enzymów wątrobowych,
  • zmniejszona liczba płytek krwi,
  • znaczne ograniczenie wewnątrzmacicznego wzrostu.

Stan przedrzucawkowy – czynniki ryzyka

Lekarzom wciąż nie udało się poznać mechanizmu powstawania choroby. Znają już jednak czynniki ryzyka rozwoju schorzenia. Preeklampsja przeważnie rozwija się w pierwszej ciąży, w ciąży wielopłodowej, u kobiet otyłych oraz u kobiet powyżej 40. roku życia.

Czynniki wysokiego ryzyka to m.in.:

Stan przedrzucawkowy, wedle różnych szacunków, dotyczy 2-15 proc. wszystkich ciąż i stanowi główną przyczynę śmiertelności ciężarnych w krajach rozwijających się. Szacuje się, że na całym świecie stan przedrzucawkowy i rzucawka odpowiedzialne są za ok. 14 proc. zgonów u kobiet w ciąży rocznie. Stan przedrzucawkowy może prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej.

Ponieważ tętno jednego z bliźniąt Beyonce skakało, a wokalistka miała zdiagnozowany stan przedrzucawkowy, lekarze podjęli decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

Zobacz takżeBeyoncé wydała nową płytę. „Homecoming: The Live Album” już w internecie

Źródło: dailymail.co.uk, mp.pl