Zamknij

Badanie kardiologiczne płodu ratuje życie nienarodzonych dzieci. Nie chodzi tylko o serce

03.02.2022
Aktualizacja: 10.02.2022 14:35

Badanie kardiologiczne płodu to procedura, która jest skuteczna nie tylko w wykrywaniu wad serca u nienarodzonych dzieci, ale także innych poważnych schorzeń. Wciąż jednak zbyt mało lekarzy wysyła swoje pacjentki w ciąży na takie badanie. Luty jest miesiącem badań serca płodu – można je wykonać m.in. w łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

Badanie kardiologiczne płodu chroni dziecko i mamę
fot. Shutterstock
  1. Badanie kardiologiczne płodu – na czym polega?
  2. Jakie problemy można wykryć dzięki badaniu kardiologicznemu płodu?
  3. Gdzie można wykonać badanie kardiologiczne płodu?
  4. Liczba wykrytych wad serca świadczy o jakości opieki nad ciężarnymi

– Gdyby badania kardiologiczne płodu były rozpowszechnione, nie mielibyśmy niedawnego zgonu pacjentki, która była w ciąży bliźniaczej – mówi PAP kierownik Zakładu Kardiologii Prenatalnej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi prof. Maria Respondek-Liberska, która jest też przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej. Ekspertka nawiązała do przypadku 37-latki w ciąży bliźniaczej, u której podczas pobytu w szpitalu doszło do obumarcia najpierw jednego, a potem drugiego płodu; po kilku tygodniach zmarła również kobieta.

– Gdy jeden płód obumiera, natychmiast powinno się zbadać stan drugiego, a nie czekać na jego samoistny zgon – wtedy rozwija się infekcja wewnątrzmaciczna i kobieta nam ginie. To coś nieprawdopodobnego, że zdarza się to w centrum Europy w XXI wieku – uważa prof. Respondek-Liberska.

Badanie kardiologiczne płodu – na czym polega?

Zdaniem ekspertki, badanie kardiologiczne u płodu jest najważniejszym, jakie współczesna medycyna może zaoferować kobiecie ciężarnej. Te tradycyjne i zalecane od dziesięcioleci – jak badanie ogólne i posiew moczu, WR, toksoplazmoza, kontrola poziomu glukozy i ciśnienia tętniczego – służą do oceny wpływu ciąży na stan zdrowia matki. Natomiast badanie serca płodu pozwala na określenie, czy na świat przyjdzie zdrowe dziecko. Pozwala na wykrycie także innych anomalii niż zaburzenia pracy serca, np. wady przewodu pokarmowego.

– Tradycyjny stetoskop za ok. 300 zł zamieniamy na elektroniczny, który kosztuje ok. 600 tys. zł. Jeżeli w czasie ciąży wykonamy co najmniej dwa badania serca rozwijającego się płodu, możemy ustalić, że urodzi się zdrowe dziecko – tłumaczy prof. Respondek-Liberska.

Serce płodu najlepiej jest badać między 18. a 20. tygodniem ciąży.

Jakie problemy można wykryć dzięki badaniu kardiologicznemu płodu?

Ekspertka z ICZMP zapewnia, że dzięki badaniu kardiologicznemu płodu można wykryć nie tylko wady serca czy przewodu pokarmowego. – Możliwe jest też na przykład, że przy prawidłowej budowie serca płodu usłyszymy niedomykalność jednej z zastawek. Okazuje się, że przyczyną tej niedomykalności jest choroba, która się rozwija: infekcja wewnątrzmaciczna, o której mama i położnik jeszcze nic nie wiedzą. Jeśli nic nie zrobimy, za 4-6 tygodni mamy poród przedwczesny, bo infekcja będzie rozwijać się, doprowadzając do odpłynięcia wód płodowych i przedwczesnego porodu. Możemy jednak zapobiec mu już teraz, rozpoczynając leczenie profilaktyczne – wyjaśnia specjalistka.

Badania kardiologiczne płodu to więc także metoda zapobiegania wcześniactwu. Bardzo późnym sygnałem rozwijającej się infekcji wewnątrzmacicznej są nieprawidłowości w badaniu KTG, które skłaniają lekarzy do decyzji o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży cięciem cesarskim.

– Dzięki badaniu możemy ustalić dla płodu prognozę rozwoju krótko- i długoterminową. Krótkoterminową, czyli na przestrzeni najbliższych 3-4 tygodni oraz długoterminową: czy dziecko urodzi się z prawidłowym sercem czy będzie wymagać specjalistycznej opieki kardiologicznej lub kardiochirurgicznej – dodaje prof. Respondek-Liberska.

Gdzie można wykonać badanie kardiologiczne płodu?

Luty jest miesiącem badań serca płodu, to w Zakładzie Kardiologii Prenatalnej ICZMP w Łodzi pod numerem tel. (42) 271 15 56 kobiety w ciąży między 18. i 20. tygodniem, mogą zapisać się na takie badanie bez skierowania.

Ekspertka zapewnia, że badania kardiologiczne płodu można także wykonywać w innych ośrodkach, m.in. w Płocku, Krakowie, Szczecinie, Bydgoszczy i innych powiązanych z Polskim Towarzystwem Kardiologii Prenatalnej. – Można zgłosić się do swojego położnika i poprosić o skierowanie na takie badanie. Problem w tym, że w rozpisce, jaką posiadają lekarze, wynikającej z przepisów Ministerstwa Zdrowia, badanie kardiologiczne płodu nie istnieje. Staramy się to zmieniać i przypominać i lekarzom oraz pacjentkom, że naprawdę warto zbadać serce płodu, a najlepiej zrobić to między 18. a 22 tygodniem ciąży – zaznaczyła.

Liczba wykrytych wad serca świadczy o jakości opieki nad ciężarnymi

Według Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii, jakość badań przesiewowych wykonywanych u kobiet w ciąży można ocenić poprzez liczbę wykrytych wad serca. Prof. Respondek-Liberska uważa, że na przestrzeni ostatnich lat w Polsce ta jakość bardzo się poprawia – jeśli chodzi o wykrywanie serc jednokomorowych, hipoplazji lewego serca, a nawet transpozycji dużych naczyń, którą bardzo trudno u płodu zobaczyć.

– Kardiochirurdzy w Łodzi czy w Krakowie najczęściej operują noworodki, a to są pacjenci pochodzący z diagnostyki prenatalnej. Znacznie rzadziej niż 5 czy 10 lat temu zdarza się, że wada serca wykrywana jest już po przyjściu na świat dziecka, jednak na pewno stan diagnostyki nie jest jeszcze u nas doskonały, musimy nad nim pracować – podkreśliła.

W jej opinii, wiedza dotycząca kardiologii prenatalnej powinna być bardziej upowszechniona, dlatego razem ze współpracownikami planuje uruchomienie trwających 4 semestry szkoleń podyplomowych dla lekarzy, a także pielęgniarek i położnych. – Kardiologii prenatalnej nie ma w systemie edukacji lekarzy – ani przed- ani podyplomowej. Obecnie zajmują się nią hobbyści, zgromadzeni wokół Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej i Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. W dalszym ciągu na potrzeby tego kraju jest nas garstka – zaznacza ekspertka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Agnieszka Grzelak-Michałowska/ PAP