AneVivo - naturalna alternatywa dla in vitro?

Monika Piorun
09.12.2016 18:18
AneVivo - naturalna alternatywa dla in vitro?
fot. AneVivo - naturalna metoda leczenia niepłodności. Alternatywa in vitro

Po Wielkiej Brytanii i Szwajcarii przyszedł czas na Polskę. Od lipca w naszym kraju można korzystać z nowej metody wspomagania rozrodu, która ma być naturalną alternatywą dla sztucznego zapłodnienia in vitro. 6 z 13 pacjentek, które wzięły poddały się tej terapii, obecnie spodziewa się dziecka. Na czym polega AneVivo?

Szwajcarska firma biotechnologiczna Anecova wraz z naukowcami z Politechniki w Lozannie opracowała technikę wspomagania rozrodu, która w odróżnieniu od in vitro doprowadza do zapłodnienia wewnątrz organizmu kobiety, co zwiększa szansę na ciążę i rozwój zarodka w łonie matki.

Zobacz także

Do tego celu wykorzystywana jest silikonowa kapsułka o długości 1 cm i szerokości 1 mm, którą po wypełnieniu plemnikami i komórkami jajowymi umieszcza się na dobę w ciele pań, które pragną mieć potomstwo. Po 24 godzinach selekcjonuje się zdrowe zarodki i po kilku dniach (od 2 do 4) kolejny raz wprowadza do ciała matek.

AneVivo - bardziej naturalne "sztuczne zapłodnienie"

Zobacz także

Zwolennicy tej metody twierdzą, że zarodek ma w ten sposób większe szanse na przetrwanie w swoim naturalnym środowisku, jakim jest kobiece łono i szybszy rozwój dzięki stymulacji naturalnymi substancjami odżywczymi, które są bardziej wartościowe niż laboratoryjne odżywki.

Przeciwnikom nie podoba się jednak, że do promowania nowych metod zapłodnienia wewnątrzustrojowego wykorzystywane są kwestie światopoglądowe.

Skrajni konserwatyści porównują zaś AneVivo do kolejnej wersji in vitro, w której doszukują się podobieństwa do metod używanych w eugenice.

Polska jest trzecim krajem na świecie, w którym została wprowadzona możliwość korzystania z terapii AneVivo. Na nasz rynek postanowiła ją wprowadzić katowicka klinika Gyncentrum.

Od lipca 2016 udało się zapłodnić w ten sposób 6 z 13 pacjentek, które poddały się leczeniu. Pierwsze dziecko urodzone dzięki metodzie AneVivo ma przyjść na świat w 2017 roku.

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π