Alkohol szkodzi ciężarnym: na wszystkich butelkach mają być oznaczenia!

Monika Piorun
30.01.2018 17:21
Alkohol szkodzi ciężarnym: na wszystkich butelkach mają być oznaczenia!
fot. East News

Politycy będą walczyć z pijanymi kobietami spodziewającymi się dziecka. Senacka komisja rozważa nałożenie nakazu umieszczania informacji o szkodliwości picia alkoholu przez kobiety w ciąży na butelkach wszystkich napojów alkoholowych, a także w reklamach alkoholu zamieszczanych w telewizji i internecie.

Jesteś w ciąży lub karmisz piersią? Nie pij alkoholu!

We wtorek Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji obradowała nad petycją w sprawie konieczności informowania o szkodliwości picia alkoholu przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Petycja dotyczyła wprowadzenia zamian do ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Zaproponowane zmiany polegałyby na nałożeniu na wszystkich producentów i dystrybutorów napojów alkoholowych obowiązku umieszczania na etykiecie butelki informacji o szkodliwości każdej dawki alkoholu na zdrowie płodu (Zobacz: FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy - co to jest?). "Taka informacja powinna być duża i czytelna, podobnie jak informacja o szkodliwości nikotyny na opakowaniu papierosów" - czytamy w petycji.

Producent, który nie umieściłby tej informacji na opakowaniu, podlegałby karze grzywny. Jak dodali autorzy petycji, obecnie informacja jest umieszczana tylko na niektórych napojach alkoholowych i jest bardzo mała.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz pomysł umieszczenia na etykietach wyrobów alkoholowych ostrzeżeń o tym, że ich spożywanie szkodzi kobietom w ciąży?

Liczba głosów:

Kobiety w ciąży, niepełnoletni i kierowcy - komu nie wolno pić alkoholu?

Odnosząc się do tej kwestii dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie Bartłomiej Morzycki zaznaczył, że:

Przemysł piwowarski jest przeciwny spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży i matki karmiące nawet w niewielkich ilościach.

Morzycki podkreślił, że producenci piwa od lat dobrowolnie zamieszczają na opakowaniach komunikaty o treści:

  • "Alkohol tylko dla pełnoletnich",
  • "W ciąży nie piję alkoholu",
  • "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu".

Jeśli więc narzuci się konieczność dopisywania na etykietach uregulowanej ustawowo treści, konieczne będzie wyeliminowanie pozostałych komunikatów dotyczących niepełnoletnich lub kierowców.

Na posiedzeniu nie zapadła decyzja o podjęciu inicjatywy ustawodawczej. Członkowie komisji postanowili poprosić Biuro Legislacyjne o opinię, czy można rozszerzyć petycję o umieszczanie ostrzeżenia o szkodliwości picia alkoholu przez kobiety w ciąży przy reklamach alkoholu obecnych w telewizji i internecie. 

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π