Zamknij

8. tydzień ciąży: to ostatni moment na wybór lekarza

01.12.2020
Aktualizacja: 11.12.2020 22:51
Kobieta w ciąży trzyma zdjęcie USG swojego dziecka.
fot. Shutterstock

W 8. tygodniu ciąży twój nadzwyczajny stan jest nadal niewidoczny dla innych. Jednak w twoim ciele dochodzi do ogromnych zmian. Koniecznie sprawdź, jak przebiega rozwój twojego dziecka w 8. tygodniu ciąży. 

W 8. tygodniu ciąży przyszła mama może już dokładnie wyczuć swoją powiększoną macicę, chociaż brzuch nadal się nie powiększa. Jedną z najbardziej dokuczających dolegliwości w tym czasie jest ból piersi, które z dnia na dzień są coraz większe. Po 8. tygodniu ciąży zarodek staję się już płodem, jego powierzchnia ciała wzrosła dwukrotnie.  

8. tydzień ciąży – USG i inne badania

8 tydzień ciąży to moment, w którym można wykonać niezbędne badania (o ile nie zostały wykonane wcześniej). Jest to między innymi badanie USG, oznaczenie grupy krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, badanie w kierunku toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii, a także badań w kierunku WR, HIV, HCV, HBS. Jest to także ostatni dzwonek na wybór lekarza prowadzącego ciążę.

8. tydzień ciąży – objawy

W ósmym tygodniu ciąży jeszcze jest ona niewidoczna. Jednak w tym czasie możesz odczuwać pewien dyskomfort w dolnej partii brzucha. Większość kobiet ciężarnych w tym okresie uporczywie walczy z porannymi nudnościami, mdłościami i wymiotami.

Inne objawy oraz dolegliwości związane z 8. tygodniem ciąży:

  • Piersi są większe i pełniejsze.
  • Pojawiają się niebieskie żyłki na piersiach.
  • Częste wizyty w toalecie.
  • Brodawki stają się coraz ciemniejsze.
  • Bardzo często pojawiają się zaparcia, a także zgaga.
  • Nadwrażliwość na zapachy.

8. tydzień ciąży – plamienia

W 8. tygodniu ciąży może wystąpić plamienie – nie jest to jednak powód do paniki, gdy jest ono skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy. Prawdopodobnie nie dzieje się nic niepokojącego Należy jednak pamiętać, że o ewentualnym plamieniu należy poinformować lekarza prowadzącego ciąże.

8. tydzień ciąży – który to miesiąc?

8. tydzień ciąży to koniec 2 miesiąca – pierwszy trymestr ciąży zakończysz dokładnie za miesiąc, a do porodu zostało już 32 tygodnie. Jeszcze nie widać, że nosisz pod sercem nowe życie, ale uwierz, że w twoim ciele dochodzi do ogromnej rewolucji. Jest to też czas, kiedy przyszłej mamie intensywnie rosną piersi.

Wraz z upływem 8. tygodnia ciąży kończy się stadium zarodkowe, czyli zarodek staje się płodem.

8. tydzień ciąży – wielkość zarodka

W tym czasie pęcherzyk ciążowy ma 2-5 mm średnicy, a zarodek mierzy około 15-18 mm długości. Twoje dziecko w tym okresie przypomina wielkością dużą malinę. W 8. tygodniu ciąży pojawiają się już stopki oraz kciuki. Powstają także związki narządów wewnętrznych, wydłuża się także tułów dziecka i łatwo go odróżnić od reszty ciała. Tworzy się także chrzęstny szkielet dziecka, żebra oraz kręgosłup – wszystko jest cienkie jak nitki.

8. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 8. tygodniu ciąży na twarzy maluszka widać już oczy, nosek, a także formujące się powoli uszy. Na badaniu USG przyszli rodzice będą mogli usłyszeć bicie serduszka swojego dziecka. W tym czasie ma ono zawrotne tempo, bo aż 150 uderzeń na minutę – jest to dwa razy szybciej niż serce dorosłego człowieka. W tym okresie rozpoczyna się także proces unerwienia ucha wewnętrznego i zaczynają rosnąć powieki. Maluszek może także wykonywać ruchy, jednak jest to jeszcze za wcześnie, abyś mogła je odczuć.

8. tydzień ciąży – brzuch nie zmienia swoich rozmiarów

W 8. tygodniu ciąży macica ma już wielkość mniej więcej małej piłeczki, gdy uciśniesz dolne części brzucha, będziesz mogła samodzielnie wyczuć powiększony już organ. Zewnętrznie jednak wielkość brzucha w ogóle się nie zmienia – twój nadzwyczajny stan nadal jest niewidoczny dla innych.

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!