Oceń
W 8. tygodniu ciąży twój nadzwyczajny stan jest nadal niewidoczny dla innych. Jednak w twoim ciele dochodzi do ogromnych zmian. Koniecznie sprawdź, jak przebiega rozwój twojego dziecka w 8. tygodniu ciąży.
W 8. tygodniu ciąży przyszła mama może już dokładnie wyczuć swoją powiększoną macicę, chociaż brzuch nadal się nie powiększa. Jedną z najbardziej dokuczających dolegliwości w tym czasie jest ból piersi, które z dnia na dzień są coraz większe. Po 8. tygodniu ciąży zarodek staję się już płodem, jego powierzchnia ciała wzrosła dwukrotnie.
8. tydzień ciąży – USG i inne badania
8 tydzień ciąży to moment, w którym można wykonać niezbędne badania (o ile nie zostały wykonane wcześniej). Jest to między innymi badanie USG, oznaczenie grupy krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, badanie w kierunku toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii, a także badań w kierunku WR, HIV, HCV, HBS. Jest to także ostatni dzwonek na wybór lekarza prowadzącego ciążę.
8. tydzień ciąży – objawy
W ósmym tygodniu ciąży jeszcze jest ona niewidoczna. Jednak w tym czasie możesz odczuwać pewien dyskomfort w dolnej partii brzucha. Większość kobiet ciężarnych w tym okresie uporczywie walczy z porannymi nudnościami, mdłościami i wymiotami.
Inne objawy oraz dolegliwości związane z 8. tygodniem ciąży:
- Piersi są większe i pełniejsze.
- Pojawiają się niebieskie żyłki na piersiach.
- Częste wizyty w toalecie.
- Brodawki stają się coraz ciemniejsze.
- Bardzo często pojawiają się zaparcia, a także zgaga.
- Nadwrażliwość na zapachy.
8. tydzień ciąży – plamienia
W 8. tygodniu ciąży może wystąpić plamienie – nie jest to jednak powód do paniki, gdy jest ono skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy. Prawdopodobnie nie dzieje się nic niepokojącego Należy jednak pamiętać, że o ewentualnym plamieniu należy poinformować lekarza prowadzącego ciąże.
8. tydzień ciąży – który to miesiąc?
8. tydzień ciąży to koniec 2 miesiąca – pierwszy trymestr ciąży zakończysz dokładnie za miesiąc, a do porodu zostało już 32 tygodnie. Jeszcze nie widać, że nosisz pod sercem nowe życie, ale uwierz, że w twoim ciele dochodzi do ogromnej rewolucji. Jest to też czas, kiedy przyszłej mamie intensywnie rosną piersi.
Wraz z upływem 8. tygodnia ciąży kończy się stadium zarodkowe, czyli zarodek staje się płodem.
8. tydzień ciąży – wielkość zarodka
W tym czasie pęcherzyk ciążowy ma 2-5 mm średnicy, a zarodek mierzy około 15-18 mm długości. Twoje dziecko w tym okresie przypomina wielkością dużą malinę. W 8. tygodniu ciąży pojawiają się już stopki oraz kciuki. Powstają także związki narządów wewnętrznych, wydłuża się także tułów dziecka i łatwo go odróżnić od reszty ciała. Tworzy się także chrzęstny szkielet dziecka, żebra oraz kręgosłup – wszystko jest cienkie jak nitki.
8. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W 8. tygodniu ciąży na twarzy maluszka widać już oczy, nosek, a także formujące się powoli uszy. Na badaniu USG przyszli rodzice będą mogli usłyszeć bicie serduszka swojego dziecka. W tym czasie ma ono zawrotne tempo, bo aż 150 uderzeń na minutę – jest to dwa razy szybciej niż serce dorosłego człowieka. W tym okresie rozpoczyna się także proces unerwienia ucha wewnętrznego i zaczynają rosnąć powieki. Maluszek może także wykonywać ruchy, jednak jest to jeszcze za wcześnie, abyś mogła je odczuć.
8. tydzień ciąży – brzuch nie zmienia swoich rozmiarów
W 8. tygodniu ciąży macica ma już wielkość mniej więcej małej piłeczki, gdy uciśniesz dolne części brzucha, będziesz mogła samodzielnie wyczuć powiększony już organ. Zewnętrznie jednak wielkość brzucha w ogóle się nie zmienia – twój nadzwyczajny stan nadal jest niewidoczny dla innych.
To ci się może przydać:
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!
Oceń artykuł
