Zamknij

7. tydzień ciąży: możesz usłyszeć bicie serca dziecka

01.12.2020
Aktualizacja: 11.12.2020 22:50
Kobieta w ciąży
fot. Shutterstock

W 7. tygodniu ciąży zazwyczaj wykonuje się pierwsze badanie USG. Ten etap ciąży nie jest łatwy ze względu na mdłości i chroniczną senność ciężarnej. Sprawdź, co jeszcze powinnaś wiedzieć!

7. tydzień ciąży to połowa 2. miesiąca. Właśnie przekroczyłaś półmetek pierwszego trymestru. Ten etap ciąży może być trudny dla przyszłej mamy ze względu na towarzyszące ciąży mdłości i chroniczną senność. Zobacz, jak wygląda rozwój dziecka w tym okresie.

7. tydzień ciąży - USG i inne zalecenia dla kobiet w ciąży

7. tydzień ciąży to czas, kiedy zwykle wykonuje się pierwsze badanie USG. To wzruszający moment. Masz szansę zobaczyć, jak wygląda twoje dziecko i usłyszeć bicie jego serca. Na tym etapie tętno płodu powinno już wzrosnąć między 130 a 160 uderzeń. Niższe wartości mogą świadczyć o wadach rozwojowych i mogą doprowadzić do poronienia.

Na początku ciąży powinnaś wykonać badania krwi w kierunku chorób, które mogą zagrażać przyszłej mamie, m.in. różyczce, toskoplazmozie czy cytomegalii.

W 7 tygodniu ciąży zamyka się cewa nerwowa. Pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego.

Pamiętaj też, aby uważnie dobierać dietę. Musisz dostarczyć organizmowi składniki odżywcze, które są potrzebne także twojemu dziecku. Pokarmy powinny zawierać ważne dla waszego zdrowia witaminy i minerały, takie jak: witamina D, witamina E, kwasy omega-3, białko, wspomniany już kwas foliowy i żelazo. Uważaj na anemię! Jeśli jesteś zmęczona lub masz zawroty głowy, zrób morfologię. Być może lekarz zaleci ci przyjmowanie preparatów z żelazem.

7. tydzień ciąży - wielkość zarodka

W 7. tygodniu ciąży dziecko ma wielkość małego orzeszka, waży około 1 gram i mierzy 18-20 mm. Zarodek rośnie teraz jak na drożdżach, przybywa mu 1 mm dziennie.

7. tydzień ciąży - rozwój dziecka

Co się dzieje z dzieckiem w 7. tygodniu ciąży? Coraz dłuższe stają się kończyny - górne i dolne oraz palce u rąk. Na dłoniach można już zauważyć linie papilarne. Wargi dziecka stają się wrażliwe na dotyk. Pojawia się zarys nosa i ust, a po bokach głowy pojawiają się oczy.

Następuje dalszy etap rozwoju łożyska, które przygotowuje się do przejęcia funkcji odżywiania płodu. Na razie funkcję tę spełnia ciałko żółte, które zaczyna się powoli zmniejszać.

7. tydzień ciąży - brzuch

Nawet jeśli nikt jeszcze nie zauważył, że jesteś w ciąży, ty sama widzisz, że niektóre ubrania są na ciebie za ciasne. Twoja talia będzie się teraz poszerzać przez powiększającą się macicę. Powinnaś zaopatrzyć się w nową garderobę.

7. tydzień ciąży - dolegliwości i zalecenia

7. tydzień ciąży to czas, kiedy możesz zacząć przybierać na wadze, ale również chudnąć. W tym okresie mogą ci towarzyszyć poranne mdłości i wymioty.

W 7. tygodniu powstaje czop, który chroni zarodek przed działaniami z zewnątrz. Jest on utworzony z gęstego śluzu i zabezpiecza wejście do macicy przed infekcjami.

Czujesz, że mogłabyś zasnąć o każdej porze i w każdym miejscu? Chroniczna senność, zmęczenie, a nawet omdlenia to kolejna dolegliwość na tym etapie ciąży. W ciele kobiety ciężarnej zwiększa się przepływ krwi, który będzie rósł wraz z wiekiem ciążowym. Staraj się dużo odpoczywać.

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco! Polub Zdrowie Radio Zet na Facebooku