Zamknij

6. tydzień ciąży: to czas na pierwsze badanie USG

01.12.2020
Aktualizacja: 11.12.2020 22:50
Młoda kobieta trzyma różowe buciki dla noworodka.
fot. Shutterstock

6. tydzień ciąży to czas, w którym możesz wykonać pierwsze badanie USG i po raz pierwszy zobaczyć swoje dziecko. Już niedługo będziesz mogła usłyszeć także bicie jego serduszka.

W 6. tygodniu ciąży część przyszłych mam zaczyna odczuwać uciążliwe objawy i dolegliwości związane z odmiennym stanem. Nie martw się, gdy nie zauważysz żadnych z nich, oprócz braku miesiączki. Niektóre kobiety na tym etapie ciąży nie odczuwają jeszcze żadnych fizycznym zmian. Koniecznie sprawdź, co jeszcze dzieje się na tym etapie ciąży.

6. tydzień ciąży – który to miesiąc?

6. tydzień ciąży to już drugi miesiąc. Jeszcze niedawno nie wiedziałaś, że już niedługo zostaniesz mamą. Połowa pierwszego semestru jest za Tobą.

6. tydzień ciąży – wielkość zarodka

W 6. tygodniu ciąży zarodek ma około 3-4 milimetrów długości. Jego wielkość można porównać do ziarenka granatu. To czas, kiedy zaczyna on intensywnie rosnąć. Za tydzień będzie już dwa razy większy!

6. tydzień ciąży – badanie USG

Pierwsze badanie USG w ciąży wykonuje się między 6. a 11. tygodniem ciąży. W tym czasie można już zauważyć pęcherzyk ciążowy, a u niektórych kobiet zarodek. Gdy dzieciątko będzie większe niż 5 milimetrów, w trakcie badania będzie już można usłyszeć bicie jego serduszka. To niezwykłe doświadczenie w życiu każdego rodzica.

6. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Na tym etapie ciąży widać główkę oraz „ogonek” płodu. Zaczynają pojawiać się też zawiązki rączek. Zaczyna tworzyć się wątroba, płuca oraz nerki. Kształtuje się także nosek maleństwa. Dodatkowo powstają komory serca, które zaczynają pompować krew.

6. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W 6. tygodniu ciąży zaczynają się pojawiać pierwsze dolegliwości. W tym czasie piersi przyszłej mamy są bardziej tkliwe i pełniejsze. U niektórych kobiet powiększają się także brodawki, mogą one też zmienić swoją barwę na zdecydowanie ciemniejszą. Pogódź się także z częstymi wizytami w toalecie, z dnia na dzień może być ich coraz więcej. Kolejne uciążliwe objawy pojawiające się w tym czasie to także nadmierne wydzielanie się śliny, uczucie metalicznego posmaku w ustach. Jest to także okres, w którym mogą zacząć pojawiać się wahania nastroju.

Inną dolegliwością, która może wystąpić już w 6. tygodni, są mdłości. Niektóre kobiety meczą się nie tylko rano, ale przez cały dzień. Warto jednak pamiętać, że pojawienie się tego objawu świadczy o tym, że w organizmie jest odpowiedni poziom hormonów, który potrzebny jest do prawidłowego rozwoju ciąży.

Sposoby na mdłości w ciąży:

  • Pij dużą ilość wody (niegazowanej). Najlepiej około 2,5 do 3 litrów dziennie.
  • Unikaj dań, które są mocno przyprawione.
  • Unikaj miejsc, w których możesz na trafić na silne zapachy.
  • Zacznij jeść migdały oraz imbir (łagodzą one mdłości).

U niektórych kobiet mogą pojawić się także ostre wymioty.

6. tydzień ciąży – brak objawów

Nie martw się też, gdy w 6. tygodniu ciąży oprócz braku miesiączki nie odczuwasz żadnych fizycznych zmian czy objawów ciąży. Jest to całkowicie normalne.

Zarówno układ oddechowy jak i układ krążenia nie są jeszcze obciążone – oznacza to, że na tym etapie ciąży nie pojawiają się jeszcze obrzęki stop i dłoni oraz problemy z oddychaniem.

To ci się może przydać:

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!